Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aktuale

Gjakova, qendra ku nisë solemnisht gara e veteranëve të futbollit kosovar

Gjakova, qendra ku nisë solemnisht gara e veteranëve të futbollit kosovar

Aktuale, Sporti April 9, 2019 at 8:39 am

Të martën (sot)fillon gara në Ligën e veteranëve të futbollit në kuadër të Federatës së Futbollit të Kosovës. Komisioni i Ligës së Futbollit të Veteranëve të Kosovës ka bërë të gjitha përgatitjet për nisjen e garave të kësaj kategorie. Megjithatë, fillimisht është vendosur që ekipet e veteranëve të nisin garatRead More

Pranvera tek Ura e Fshenjt, rosat si mjellmat ia shtojnë bukurinë

Pranvera tek Ura e Fshenjt, rosat si mjellmat ia shtojnë bukurinë

Aktuale April 1, 2019 at 9:14 am

Kjo fotografi do të mbetet gjatë në kujtesen e kësaj pjese atraktive të lumit Drin i bardhë, për shkak të këtyre  rosave të ngjajshme me mjellmat bukuroshe ( një zog uji migrator, i familjes së Patave dhe Rosave).  Ura e Fshenjtë është pjesë e identitetit të Gjakovës, sepse aty tradicionalishtRead More

Gëzuar 11 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës!

Gëzuar 11 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës!

Aktuale February 17, 2019 at 11:32 pm

Gëzuar 11 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës!

Koncert i suksesshëm  festiv i Ansamblit muzikor të Gjakovës

Koncert i suksesshëm  festiv i Ansamblit muzikor të Gjakovës

Aktuale, Kulturë December 28, 2018 at 9:45 pm

Festave të fundvitit u ka dhënë shije të kremtes koncerti që u shfaq të premten në mbrëmje në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi. Nën dirigjimin e Pëllumb Vules, Ansambli Muzikor i Gjakovës shfaqi  një program të pasur artistik ku u interpretuan 10 vepra të kompozitorëve të njohur botëror. Koncerti filloiRead More

Minsitria e Tregtisë shpall Top Ndermarrjet- 3 janë nga Gjakova

Minsitria e Tregtisë shpall Top Ndermarrjet- 3 janë nga Gjakova

Aktuale December 21, 2018 at 12:05 pm

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë, përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë KIESA, organizoi ceremoninë e ndarjes së mirënjohjeve për Top Ndërmarrjet më konkurrente të vitit 2018. Nga  regjioni i Gjakovës, Top Ndërmarrja Mikro u shpall biznesi individual “MODERNA WORK WEAR “, Top Ndërmarrja e Vogël uRead More

Bora pastron ajrin, e qytetarët para bizneseve dhe shtepive duhet ta heqin atë

Bora pastron ajrin, e qytetarët para bizneseve dhe shtepive duhet ta heqin atë

Aktuale, Lajmet e shpejta December 15, 2018 at 10:48 am

Përkundër vështirësive në trafik Bora është mirëpritur për faktin se do të pastrojë ajrin ngase institucionet shëndetësore ka kohë që po ballafaqohen me raste të shumta të pacientëve që janë të prekur nga sëmundjet gripoze. Edhe për fermerët që kanë arritur të mbjellin sipërfaqet me grurë, kjo është e mirëseardhur,Read More

Fillon viti ri akademik në Universitetin Fehmi Agani me 441 brucosh

Fillon viti ri akademik në Universitetin Fehmi Agani me 441 brucosh

Aktuale October 2, 2018 at 6:32 pm

  Në Universitetin e Gjakovës “Fehmi Agani” sot filloi  viti I ri akademik 2018– 2019.  Rreth 3 mijë e 600 studentë të këtij institucioni të lartë arsimor,   filluan  një betejë të re  të dijes për tu përballur me sukseset dhe  sfidat  me të cilat do të ballafaqohen gjatë ditëveRead More

Dita e pranverës sikurse dita e dimrit!

Dita e pranverës sikurse dita e dimrit!

Aktuale, Gjakova Presss March 22, 2018 at 8:35 am

Gjakova ka hyrë në stinën e pranverës me borë dhe temperatura të ulëta! Të enjten termometri ka treguar minus 2 gradë. Shumë pemë tashmë kanë lulëzuar ndërsa kopshtet janë mbushur me lule. Sot lulet me borë. Veturat me xhama të ngrirë. Oxhaqet e shtëpive tymojnë si në janar e shkurt.Read More

Perlat shkodrane “shkrijnë akullin” në Gjakovë

Perlat shkodrane “shkrijnë akullin” në Gjakovë

Aktuale, Kulturë March 2, 2018 at 8:26 pm

Gjakova të premten në mbrëmje ka qenë e përfshir nga një mot i ligë me borë e akull, por edhe nga tingujt e këndshëm të muzikës së bukur shkodrane që rrezatuan diell në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi  ku u shfaq koncerti   “Perlat shkodrane”  me  Shkëlzen Jetishin dhe Kastriot TushënRead More

Për shkak të bores dhe acarit nxënësit të mërkuren pushim

Për shkak të bores dhe acarit nxënësit të mërkuren pushim

Aktuale, Lajme February 27, 2018 at 9:05 pm

Bora dhe acari ka vështirësuar edhe punën e shkollave. Ministria e Arsimit ka marr vendim që për shkak të motit të ftohtë, të mërkurën të mos zhvillohet procesi mësimor në të gjitha shkollat e Kosovës. Këtë e ka konfirmuar Bernard Frrokaj,  drejtor i Drejtorisë për Arsim në Gjakovë . “Për shkakRead More