Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aktuale

Shkolla “Fehmi Agani”me suksese në gjysmëvjetor

Shkolla “Fehmi Agani”me suksese në gjysmëvjetor

Aktuale Janar 25, 2013 at 3:49 am

  Në shkollën fillore  “Fehmi Agani” në Gjakovë janë të kënaqur me suksesin që kanë arritur nxënësit gjatë gjysmëvjetorit të parë të këtij viti shkollor. Prej 714 nxënësve të cilësuar me sukses pozitiv këtë periudhë mësimore e kanë përmbyllur  624 nxënës ndërkohë që të shkëlqyeshëm kanë qenë  325 nxënës. VetëmRead More

GJAKOVA NË DITËT E PARA TË FESTËS SË VITIT TË RI

GJAKOVA NË DITËT E PARA TË FESTËS SË VITIT TË RI

Aktuale Janar 25, 2013 at 3:48 am

  Ritmet festive të ndërrimit të moteve në komunën e Gjakovës kanë vazhduar edhe gjatë ditës dhe natës së parë të Vitit të Ri 2013,  ku janë këmbyer urime e përgëzime për një vit të mbarë, të frytshëm në jetë, punë e shëndet. Kemi përcjellë një vit jubilar, të 100Read More

Aktualitetet gjakovar

Aktualitetet gjakovar

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:41 am

Besimtarët katolikë sot kremtojnë festën e krishtlindjeve, e cila simbolizon lindjen e Krishtit që mes njerëzve solli paqen, mirëqenien, lumturinë dhe harmoninë. Mbreme në orën 24, meshat tradicionale të Krishtilindjeve u organizuan në të gjitha kishat e komunës së Gjakovës ndërsa mesha kryesore,  e udhëhequr nga Pater Ndou, mbahet nëRead More

TË PABAZA PARASHIKIMET PËR KATASTROFEN  ME 21 DHJETOR

TË PABAZA PARASHIKIMET PËR KATASTROFEN ME 21 DHJETOR

Aktuale, Gjakova Presss Janar 25, 2013 at 3:39 am

Prof. Dr. Jahja Kokaj;   Si studiues i fizikës dhe astronomisë ndiej obligim të them mendimin tim profesional lidhur me parashikimin e ndonjë katastrofe, kataklizmi apo ngjashëm që gjëja se do të ndodhe me datën 21 Dhjetor të vitit 2012. Ata që këto i ” parashohin” janë vetëm supozime tëRead More

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:37 am

      Kompleksi Vokalo Instrumental “Skofiarët” nga Gjakova që ka lënë gjurmë në muzikën e lehtë shqipe, do të prezantohet këtë fundjavë në spektaklin mjaft të shikuar televiziv të Televizionit Klan në Tiranë me titull   “100 vjet muzikë”.  Spektakli “100 vjet muzikë” është një manifestim i këngës shqiptare,  nëRead More

Fiona Polloshka INTELEGJENTE DHE SPORTISTE E DALLUAR

Fiona Polloshka INTELEGJENTE DHE SPORTISTE E DALLUAR

Aktuale, Intervista Janar 25, 2013 at 3:32 am

  Nxënësja e shkëlqyeshme dhe tenistja e suksesshme Fiona Polloshka, ka hyrë mes personave me dhunti të veçantë intelektuale. Në fakt  Qendra ENCOMPASS, me përkrahje nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), ka implementuar projektin ATOMI, i cili ka për qëllim identifikimin dhe përkrahjen e personave me inteligjencë tëRead More

Bora e parë në Gjakovë

Bora e parë në Gjakovë

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:23 am

  Bora e parë ka mbuluar të hënën Gjakovën dhe i ka dhënë ngjyrën e bukur tërë qytetit. Bashkë me borën erdhën edhe temperaturat më të ulëta të ajrit. Më të gëzuarit , padyshim se,  ishin fëmijët, ndërkohë që gjatë ditës së sotme aktualizohet më tepër çështja e ngrohjes. GjakovarëtRead More

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:21 am

Të shtunën në mbrëmje në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi është mbajtur Festivali i këngës për fëmijë “Lyra fest 2012” ku interpretuan 16 këngë të të reja të  kompozitorëve dhe solistëve nga shumë troje shqiptare. Festivali i sivjetmë është mbajtur në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dheRead More

Futsall: Liburni- Mitrovica 18:3

Futsall: Liburni- Mitrovica 18:3

Aktuale, Sporti Janar 25, 2013 at 3:18 am

Klubi i Futsallit Liburn nga Gjakova ka arritur rezultat të sporteve me dorë, 18:3 !,  në lojë me anëtarin e ri të superligës së futsallit të Kosovës, “Mitrovica”. Pjesëloja e parë përfundojë me rezultat 9:1. Edhe në ndeshjen e sw shtunës nw mbrëmje,  me të cilën nisi kampionati i riRead More

YLLKA  QË SHKËLQEU NË ZAGREB

YLLKA QË SHKËLQEU NË ZAGREB

Aktuale Janar 25, 2013 at 2:21 am

Yllka Shyti, nxënëse e klasës së gjashtë të shkollës së mesme të muzikës “Prenk Jakova” në Gjakovë, me sukses ka prezentuar Kosovën në garat e mbajtura në Zagreb për pianistë dhe violinistë të rinj. Si konkurrente e kategorisë së tretë për nga mosha, në garë me 14 kundërkandidatë nga mbarëRead More