Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Aktuale

“Thirrjet e nënave” dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! protesta në Gjakovë

“Thirrjet e nënave” dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! protesta në Gjakovë

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:54 am

Të dielën më  06.01.2013 nga ora 08:00 ka filluar një proteste para kishës ortodokse qe ndodhet ne rrugën “Mbretëresha Teutë” në Gjakovë. Numri i protestuesve ishte rreth 20 personave të cilët mbanin në duar disa fotografi të personave të zhdukur dhe të vrarë gjate luftës së fundit në Kosove, thuhetRead More

Vendim i ri për rehabilitimin e Çarshisë së Vjetër

Vendim i ri për rehabilitimin e Çarshisë së Vjetër

Aktuale January 25, 2013 at 3:51 am

Rehabilitimi i rrugëve të Çarshisë së Vjetër  të Gjakovës me ndërtimin e infrastrukturës nëntokësore, rrjetit të ujësjellësit, kanalizimit, ndriçimit e rrjetit telefonik kabllor dhe shtruarja me gurë është përcjellë me një varg vështirësish duke kulmuar edhe me ndërprerjen e punimeve në muajin nëntor nga ana e Ministrisë së Kulturës, RinisëRead More

Shkolla “Fehmi Agani”me suksese në gjysmëvjetor

Shkolla “Fehmi Agani”me suksese në gjysmëvjetor

Aktuale January 25, 2013 at 3:49 am

  Në shkollën fillore  “Fehmi Agani” në Gjakovë janë të kënaqur me suksesin që kanë arritur nxënësit gjatë gjysmëvjetorit të parë të këtij viti shkollor. Prej 714 nxënësve të cilësuar me sukses pozitiv këtë periudhë mësimore e kanë përmbyllur  624 nxënës ndërkohë që të shkëlqyeshëm kanë qenë  325 nxënës. VetëmRead More

GJAKOVA NË DITËT E PARA TË FESTËS SË VITIT TË RI

GJAKOVA NË DITËT E PARA TË FESTËS SË VITIT TË RI

Aktuale January 25, 2013 at 3:48 am

  Ritmet festive të ndërrimit të moteve në komunën e Gjakovës kanë vazhduar edhe gjatë ditës dhe natës së parë të Vitit të Ri 2013,  ku janë këmbyer urime e përgëzime për një vit të mbarë, të frytshëm në jetë, punë e shëndet. Kemi përcjellë një vit jubilar, të 100Read More

Aktualitetet gjakovar

Aktualitetet gjakovar

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:41 am

Besimtarët katolikë sot kremtojnë festën e krishtlindjeve, e cila simbolizon lindjen e Krishtit që mes njerëzve solli paqen, mirëqenien, lumturinë dhe harmoninë. Mbreme në orën 24, meshat tradicionale të Krishtilindjeve u organizuan në të gjitha kishat e komunës së Gjakovës ndërsa mesha kryesore,  e udhëhequr nga Pater Ndou, mbahet nëRead More

TË PABAZA PARASHIKIMET PËR KATASTROFEN  ME 21 DHJETOR

TË PABAZA PARASHIKIMET PËR KATASTROFEN ME 21 DHJETOR

Aktuale, Gjakova Presss January 25, 2013 at 3:39 am

Prof. Dr. Jahja Kokaj;   Si studiues i fizikës dhe astronomisë ndiej obligim të them mendimin tim profesional lidhur me parashikimin e ndonjë katastrofe, kataklizmi apo ngjashëm që gjëja se do të ndodhe me datën 21 Dhjetor të vitit 2012. Ata që këto i ” parashohin” janë vetëm supozime tëRead More

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:37 am

      Kompleksi Vokalo Instrumental “Skofiarët” nga Gjakova që ka lënë gjurmë në muzikën e lehtë shqipe, do të prezantohet këtë fundjavë në spektaklin mjaft të shikuar televiziv të Televizionit Klan në Tiranë me titull   “100 vjet muzikë”.  Spektakli “100 vjet muzikë” është një manifestim i këngës shqiptare,  nëRead More

Fiona Polloshka INTELEGJENTE DHE SPORTISTE E DALLUAR

Fiona Polloshka INTELEGJENTE DHE SPORTISTE E DALLUAR

Aktuale, Intervista January 25, 2013 at 3:32 am

  Nxënësja e shkëlqyeshme dhe tenistja e suksesshme Fiona Polloshka, ka hyrë mes personave me dhunti të veçantë intelektuale. Në fakt  Qendra ENCOMPASS, me përkrahje nga Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT), ka implementuar projektin ATOMI, i cili ka për qëllim identifikimin dhe përkrahjen e personave me inteligjencë tëRead More

Bora e parë në Gjakovë

Bora e parë në Gjakovë

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:23 am

  Bora e parë ka mbuluar të hënën Gjakovën dhe i ka dhënë ngjyrën e bukur tërë qytetit. Bashkë me borën erdhën edhe temperaturat më të ulëta të ajrit. Më të gëzuarit , padyshim se,  ishin fëmijët, ndërkohë që gjatë ditës së sotme aktualizohet më tepër çështja e ngrohjes. GjakovarëtRead More

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:21 am

Të shtunën në mbrëmje në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi është mbajtur Festivali i këngës për fëmijë “Lyra fest 2012” ku interpretuan 16 këngë të të reja të  kompozitorëve dhe solistëve nga shumë troje shqiptare. Festivali i sivjetmë është mbajtur në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dheRead More