Aktuale

Këta janë kampionat : FC Liburn

Këta janë kampionat : FC Liburn

Aktuale, Sporti Maj 30, 2017 at 10:39 pm

Fc Liburni është kampion i Kosovës në futsall për këtë edicion pasi të martën në mbrëmje edhe në ndeshjen e dytë finale e mposhten Feniksin e Drenasit. Moti nuk mbahet mend një atmosferë e këtillë sportive në Pallatin e Sporteve Shani Nushi ku nuk gjendej asnjë vend i lirë. FutbollistëtRead More

Fillon Muaji i bekuar i Ramazanit

Fillon Muaji i bekuar i Ramazanit

Aktuale Maj 27, 2017 at 8:50 pm

Sot për të gjithë besimtarët islam, ka filluar muaji i madhërishëm i Ramazanit. Është ky muaj i shenjtë në të cilin  besimtarët shprehin ndjenjën e tyre të  sakrificës, solidarizimit, paqes, mëshirimit dhe bamirësisë. Me rastin e muajit shenjt të Ramazanit, besimtarëve islam me mesazhe urimi u janë drejtuar myftiu iRead More

Gjakova me  aksionin “Ta pastrojmë Kosovën”   e para me 6 mijë vullnetarë

Gjakova me  aksionin “Ta pastrojmë Kosovën”  e para me 6 mijë vullnetarë

Aktuale Maj 25, 2017 at 2:30 pm

  Më 24 Maj  në Gjakovë, është organizuar aksioni tradicional “Ta pastrojmë Kosovën”  aksion në të cilin kanë marrë pjesë përfaqësues të institucioneve të ndryshme, organizatave joqeveritare, nxënës e mësimdhënës si dhe qytetarë të shumtë. Vullnetarët e shumtë duke filluar nga fëmijët e kopshteve ata parashkollor, nxënës e punëtorë kanëRead More

KRU Radoniqi fton konsumatorët të shfrytëzojnë Ligjin për faljen e borxheve

KRU Radoniqi fton konsumatorët të shfrytëzojnë Ligjin për faljen e borxheve

Aktuale Maj 4, 2017 at 9:23 am

Pas kërkesë së qytetarëve për të zgjatur  afatin e Ligjit për faljen e borxheve nga shërbimet publike, uji, rryma, mbeturinat, tatimi e tjerë, deri në vitin 2008,  Qeveria e Kosovës e kishte miratura një kërkesë të tillë. Kompanitë publike kanë filluar zbatimin e këtij ligji por është interesim i vogëlRead More

Të rënët e Mejës dhe tërë Kosovës kërkojnë drejtësi

Të rënët e Mejës dhe tërë Kosovës kërkojnë drejtësi

Aktuale, Lajme Prill 27, 2017 at 8:41 pm

Në Meje të Gjakovës është shënuar të enjten  27 Prilli, Dita e Të pagjeturve të Kosovës, njëkohësisht përvjetori masakrës së Mejës, njërës prej masakrave më të mëdha të bëra në Kosovë. Në një akademi të organizuar me këtë rast në të cilën bashkëorganizatore tradicionalisht është Komuna e Gjakovës, kryetarja eRead More

“Artistet e vegjël thyejnë kufirin”

“Artistet e vegjël thyejnë kufirin”

Aktuale, Kulturë Prill 27, 2017 at 9:50 am

Bashkëpunimi i shkollarëve të Gjakovës dhe zonave të Malësisë së Gjakovës në Shqipëri sa vjen e shtohet . Kjo falë një projekti bashkëpunues kulturor e artistik të realizuar vullnetarisht  nga Tahir Bakalli. Sëfundmi për nder të Ditës Ndërkombëtare te Librit, përkatësisht në kuadër të projektit edukativo-arsimor “Artistet e vegjël thyejnëRead More

Mbjelljet e pranveres sipas dinamikes

Mbjelljet e pranveres sipas dinamikes

Aktuale Prill 13, 2017 at 8:18 pm

Ditëve të fundit, falë motit të mirë që po mbretëron janë shtuar sipërfaqet e mbjella me kultura të pranverës, sepse prodhuesit bujqësorë po punojnë pandërprerë. Tashmë janë mbjellë qindra hektarë me misër dhe perime për ti lënë vend pastaj edhe kulturave tjera si: elb, bimë foragjere, patate, fasule e tjera.Read More

Koncert i përbashkët i  Gjakovës dhe Bazelit

Koncert i përbashkët i Gjakovës dhe Bazelit

Aktuale, Kulturë Prill 5, 2017 at 10:15 pm

Prej 1  deri me 7 prill në Bazel të Zvicrës po qëndrojnë  34 nxënës të Shkollës së Muzikës “Prenk Jakova” të Gjakovës. Muzicientët e rinj të kësaj vatre arsimore,  do ta prezantojnë shtetin e Kosovës, me ç’rast për adhuruesit e muzikës klasike do të shfaqin dy koncerte. .Në fakt kjoRead More

Boksieri Erzen Rrustemi viziton “Thirrjet e nënave”

Boksieri Erzen Rrustemi viziton “Thirrjet e nënave”

Aktuale Prill 5, 2017 at 9:58 pm

Boksieri kosovar Erzen Rrustemi, i cili tashmë mban titullin kampion bote në pesha të rënda WBF,   të mërkuren  ka qëndruar në Gjakovë, në Shoqatën  Thirrjet e Nënave  duke iu  bashkuar  kauzës për të pagjeturit. Këtu ai shprehu keqardhjen që institucionet e shtetit nuk kanë bërë sa duhet për zbardhjen eRead More

Studentët e UGJ Fehmi Agani në aksion humanitar

Studentët e UGJ Fehmi Agani në aksion humanitar

Aktuale Mars 31, 2017 at 5:53 pm

Për të shënuar 2 Prillin – Ditën Ndërkombëtare të Autizmit,  studentët e Fakultetit të Edukimit të UGJFA-së të premten organizuan aktivitetin me titull “Autizmi – Bashkohu edhe ti”. Studentët përgatitën ushqime dhe ëmbëlsira, të cilat i ekspozuan në qendrën e qytetit të Gjakovës, duke u dhënë mundësi qytetarëve që t’iRead More