Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Fejtone

Zeje të vjetra: Djepat e Gjakovës

Zeje të vjetra: Djepat e Gjakovës

Fejtone, Gjakova Presss Shtator 16, 2013 at 4:05 pm

Shkruan: Zeki Vehapi Foto 1999: Ruzhdi Qarri para dyçanit të djegur gjatë luftes Djepat e Gjakovës kanë vazhduar të prodhohen nga zdrukthëtarët e Gjakovës me shekuj. Mënyra e prodhimit, dizajni me vizatimet e shumta rreth tij paraqesin mjeshtrin e rrallë të zdrukthëtarëve e kombinuar me aftësinë punuese dhe krijuese. DjepatRead More

Hafizet e Gjakoves- Hafiz Ymer Guta(1860-1963)

Hafizet e Gjakoves- Hafiz Ymer Guta(1860-1963)

Fejtone Shtator 13, 2013 at 7:29 pm

Hafiz Ymer Guta, hoxha gjakovar, ishte fetar e atdhetar, trim e guximtar, pleqnar e pajtimtar, dijetar e luftëtar… Lindi në Gjakovë në vitin 1860. Qysh në fëmijëri dallohej për disa veçori, ishte shumë i zgjuar, për mësime i dalluar, për trimëri i pa krahasuar… Mësimet fillestare i kreu në mejtepinRead More

Legjenda për themelimin e  Gjakovës

Legjenda për themelimin e Gjakovës

Fejtone, Gjakova Presss Gusht 18, 2013 at 10:35 pm

Ekziston një legjendë që ka të bëjë me emrin e para më shumë se pesë shekujve të Gjakovës, që quhej Jakova. Sipas një gojëdhëne thuhet se fillet e Gjakovës së sotme u vunë në mesjetë aty rreth shekujve XIV-XV, kur Hadum Aga, një njeri me ndikim, vendos që të ndërtojëRead More

Hafizet  e Gjakoves- Fahri Efendi Iljazi

Hafizet e Gjakoves- Fahri Efendi Iljazi

Fejtone Korrik 27, 2013 at 10:34 pm

Shkruan:  Mexhid Yvejsi Hafiz Fahri Efendi Iljazi (1903- 1985) Myderrizi, Hafiz Fahri Efendi Iljazi ishte njëri prej hoxhallarëve më të ditur, jo vetëm të Gjakovës, jo vetëm të Kosovës, por ishte një nga më të dalluarit, një nga më të shquarit në nivel kombëtar, në të gjitha trojet ku kaRead More

Pilotët gjakovarë

Pilotët gjakovarë

Fejtone, Gjakova Presss Korrik 24, 2013 at 10:51 pm

Shkruan Emin Rizvanolli PILOTËT  Flitet se gjatë viteve të sundimit osman në trojet tona, aty rreth vitit 1908, ka ekzistuar një pistë – fushë për aeroplan, të cilën në atë kohë, sigurisht në gjuhën turqishte e kanë quajtur  kaçorre. Kjo pistë – fushë ka qenë diku në fshatin Osek Pashë,Read More

ZEJET E GJAKOVËS- Terzitë

Fejtone, Gjakova Presss Maj 23, 2013 at 10:54 pm

Shkruan: Zeki Vehapi  Gjithmonë më kanë tërhequr zejet e vjetra që janë kultivuar në Gjakovë. Rrëfimet e të parëve tanë për ritet e punës dhe jetës në Çarshinë e Vjetër të Gjakovës më kanë impresionuar për  faktin se me sa dashuri kanë punuar, nga mëngjesi deri në mbrëmje, pastaj përRead More

Agim Byci:  D i t a r i  i  luftës – 83 ditë e net ferri (24 mars – 14 qershor )

Agim Byci: D i t a r i i luftës – 83 ditë e net ferri (24 mars – 14 qershor )

Fejtone Prill 12, 2013 at 2:20 pm

Lexues të nderuar! Po nisim botimin e fejtonit të ri të publicistit dhe krijuesit Agim Byci që i dedikohet përjetimeve nga lufta e fundit në Kosovë- Gjakovë. Është libri “Ditari i luftës” përmes të cilit autori pasqyron periudhën më të vështirë të historisë , që qyteti i Gjakovës e  kaloiRead More

Esat Bicurri  :    Ahengu gjakovar në shekuj

Esat Bicurri : Ahengu gjakovar në shekuj

Fejtone Prill 11, 2013 at 9:59 pm

  KUSH DON TË RIKONSTRUKTOJË SHPIRTIN E SHQIPTARËVE LE TË MBLEDHË ME KUJDES KËNGËT E TYRE. Hekardi      Ahengu gjakovar në shekuj Botuar GJAKOVË 2006 PARATHËNIE Ky tekst me titull kuptimplotë po botohet vonë. Mirëpo, si ajo fjala e urtë, më mirë vonë se kurrë. Mbase në mos teksti,Read More

Vështrim i shkurtër historik për Gjakovën

Vështrim i shkurtër historik për Gjakovën

Fejtone, Gjakova Presss Mars 28, 2013 at 2:51 pm

Shkruan: prof.dr. Masar Rizvanolli Në bazë të pozitës gjeografike, të pasurive natyrore dhe të konfiguracionit të terenit të Gjakovës me rrethinë mund të supozojmë se kjo trevë ishte e banuar që nga prehistoria. Varrezat tumulare në fshatrat e afërta Brekoc e Moglicë dhe gjetje të tjera të rastit (dy pitosë,Read More

Gjakova, gjak i kombit, gjakon për të ardhmen edhe me Zotin po flet shqip

Fejtone Mars 27, 2013 at 10:11 pm

Shkruan: Ramiz Lushaj Fjalë në  paraqitjen e veprës të Azgan Haklaj “Edhe Zoti Po Flet Shqip”në pallatin e kulturës të qytetit të Gjakovës, në kuadrin e 5-vjetorit të Pavarësisë të Kosovës  Gjakova, ky vend ku Toka merret vesh mrekullisht me Qiellin, e ka një  emër tepër simbolik, e mbart emnin e moçëm:Read More