Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gjakova Presss

Çka tha Irma Libohova për Gjakovën?

Çka tha Irma Libohova për Gjakovën?

Gjakova Presss March 5, 2019 at 4:48 pm

Në numrin më të ri të revistës Gjakovapress-123, mundë të gjeni edhe intervistën me këngëtaren e shquar , Irma Libohova realizuar pas koncertit në Gjakovë më 17 Shkurt. . Është pa diskutim një nga zërat më brilant që ka muzika shqiptare, nga këngëtaret që ka dekada në skenë dhe neRead More

Në prag të Ditës së Mësuesit : “SKËNDERBEG”-SHKOLLA SHQIPE E GJAKOVËS-1915

Në prag të Ditës së Mësuesit : “SKËNDERBEG”-SHKOLLA SHQIPE E GJAKOVËS-1915

Gjakova Presss March 5, 2019 at 4:18 pm

Fillimi i punës edukativo –arsimore e patriotike në “Skënderbeg”-shkollën e parë shqipe të Gjakovës,  ishte një festë e madhe; u hap SHKOLLA  E PARË SHQIPE , shkruan për Gjakovapress profesoresha, veterane e arsimit,  Samile Haraqija. Për ta shënuar 7 Marsin Ditë  e Mësuesit, shkëputëm një pjesë nga materiali më iRead More

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress 123

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress 123

Gjakova Presss March 4, 2019 at 7:25 pm

Në këtë numër, pos tjerash  mundë të lexoni:  KDI: KOMUNA E GJAKOVËS E PARA PËR TRANSPARENCË  KOMUNITETI SHQIPTAR NË AMERIKË NDIHMON NËNAT GJAKOVARE  GJAKOVA PËR PAVARËSINË E KOSOVËS  AKAD. JUSUF BAJRAKTARI: PROF. DR. ZEKERIA CANA – HISTORIAN DHE INTELEKTUAL I SHQUAR QË E NDERON GJAKOVËN  KRM ÇABRATI –“LUFTË “ DEPONIVERead More

Posteri në numrin më të ri: F.C LIBURN Fitues i  Kupes së Kosovës në futsall

Posteri në numrin më të ri: F.C LIBURN Fitues i Kupes së Kosovës në futsall

Gjakova Presss March 4, 2019 at 7:19 pm

Krenaria e sportit gjakovar, FC Liburni është fitues i Kupës së Kosovës në futsall.

Poster në Gjakovapress nr.122

Poster në Gjakovapress nr.122

Gjakova Presss February 5, 2019 at 9:59 pm

Në numrin më të ri të Revistes Gjakovapress është edhe posteri me një pamje të shkëlqyer të Gjakovës nga kodra e Çabratit, shkrepur nga fotografi Shkëlzen Rexha. Posteri ka edhe tre muaj të kalendarit 2019, që do të jetë si një dhuratë e këndshme për lexuesin!

image description

Numri më i ri i revistes Gjakovapress

Gjakova Presss February 1, 2019 at 10:53 pm

Numri më i ri i Revistës Gjakovapress NË KËTË NUMËR, POS TJERASH  MUNDË TË LEXONI:  KOMUNA NDANË MIRËNJOHJE PËR QYTETARËT E SHKËLQYER 11 VJET TË SHPALLJES SË PAVARËSISË SË KOSOVËS SHYQRI NIMANI NJERIU QË E SHKROI DEKLARATËN E PAVARËSISË SË KOSOVËS DËSHMITË PËR KRIMET SERBE NË GJAKOVË DORËZOHEN EDHE NËRead More

Megjithatë kjo borë po na sjellë  foto artistike

Megjithatë kjo borë po na sjellë  foto artistike

Gjakova Presss January 11, 2019 at 10:05 pm

Bora e madhe që ka përfshirë territorin e komunës së Gjakovës dhe që ka sfiduar shoferë e këmbësorë, që ka krijuar tensione e debate mes qytetarëve dhe subjekteve politike,  për suksese e  dështime, pos telasheve jashtëzakonisht të mëdha, ka qenë edhe mundësi për fotografët për të zgjedhur anën e mirëRead More

Zeja  që po përcillet te brezat e rinj

Zeja  që po përcillet te brezat e rinj

Gjakova Presss, Kulturë January 10, 2019 at 11:21 pm

  Gëzim Gola,- zdrukthëtarë Gjakova është e njohur për numrin e madh të zejeve që janë kultivuar në shekuj. Janë të njohur zejtarët e Gjakovës dhe prodhimet e tyre, siç janë: tabakët (lëkurëpunuesit), terezitë (rrobaqepësit), dyfekçinjtë , argjendarët, kazanxhinjtë, teneqepunuesit, kallajxhinjtë, mutafxhinjtë (përpunuesit e batanijeve, të tekstileve), qylaxhinjtë, kazazët-mëndafshpunuesit, drugdhendësit,Read More

Kushtrim Shehu:  Shembulli i elitës së qytetit të Gjakovës

Kushtrim Shehu: Shembulli i elitës së qytetit të Gjakovës

Gjakova Presss, Kulturë December 28, 2018 at 11:24 pm

NJË  RRËFIM MBI GJAKOVEN POST OSMANE Historiku i një vendi paraqet përveç të kaluarës edhe frymën e të tanishmes, origjinën e saj dhe vend gjenezën e saj të vazhdimësisë. Sot qyteti i Gjakovës paraqet një identitet krahas një kulture dhe përkatësie e cila sot njihet si identitet kombëtar shqiptar. MirëpoRead More

Nevruz Nura pishtar i Arsimit në Kosovë

Nevruz Nura pishtar i Arsimit në Kosovë

Gjakova Presss December 28, 2018 at 10:13 pm

Shkruan : Arbenita Vokshi Dobruna Nevruz Nura u lind më 21 mars 1917 në Gjakovë, në një familje zejtare të kamur. Ishte i biri i vetëm i Rushit Nurës, i cili merrej me punimin e kostumeve kombëtare nga mëndafshi dhe qëndisjen e tyre me ari e argjend. Shkollën fillore eRead More