Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gjakova Presss

Vapa 35 gradë me të mirat e të këqiat e veta

Vapa 35 gradë me të mirat e të këqiat e veta

Aktuale, Gjakova Presss, Lajme Gusht 5, 2013 at 6:54 pm

Piku i stinës së verës ka ardhë me temperatura të larta të ajrit të cilat janë bërë shkas që një numër i bashkëqytatërve të kërkojnë freski në ambiente të përshtatshme banimi e qëndrimi, por edhe në vendpikniqe të Gjakovës. Brigjet e Erenikut, Drinit dhe lumenjve tjerë kanë mjaftë pushues ditor,Read More

Edi Furra  me hitet verore

Edi Furra me hitet verore

Gjakova Presss, Intervista, Kulturë Gusht 1, 2013 at 7:32 pm

Këngëtari i shquar i muzikës popullore Edi Furra nuk pushon së punuari. Zëri, tradita për muzikën , talenti dhe kërkesa për të qenë në shijen e shtresave më të gjëra të adhuruesve të muzikës e tipizojnë  Edin.   Bashkë me grupin muzikor “Ilirikët”, ai gjatë verës është mjaft i zënë meRead More

Fushata e korrje shirjeve sjell 18 milon  kilogram grurë

Fushata e korrje shirjeve sjell 18 milon kilogram grurë

Aktuale, Gjakova Presss, Lajme Gusht 1, 2013 at 1:39 pm

Ka përfunduar  me sukses fushata e grumbullimit të bukës së re në grunajat e Gjakovës në siperfaqe prej 4.750 hektarëve që kanë dhënë rendiment mesatar prej 3.800kilogram për një hektarë qpo që ka bërë të grumbullohen  18 milion e 50 mijë kilogram grurë duke plotësuar kështu kërkesat e popullatës përRead More

Shëtitje verore  në  qytetin tonë

Shëtitje verore në qytetin tonë

Gjakova Presss Korrik 29, 2013 at 11:24 pm

Shkruan: Agim Jaka  Vapa e ditës me temperaturë të lartë më bën të shkriftë dhe e ndiej veten si një copë brumë buke që ka ardhur së tepërmi dhe ka dalë mbi buzët e tenxheres. TV me lajme të përgjakshme dhe me situata rreziku për jetën e njerëzve, më rëndonRead More

Historianet gjakovarë për Masakren e Previsë në Plavë

Historianet gjakovarë për Masakren e Previsë në Plavë

Gjakova Presss, Lajme Korrik 29, 2013 at 10:53 pm

Në Plavë, të Malit të Zi  të hënën (29 korrik 2013)  është mbajtur sesioni shkencor me temën “100 vjet të Masakres së Previsë” në përkujtim e dokumentim të kësaj masakre nga ma të mëdhatë e tragjiket  ku u vranë mbi 700 shqiptarë (flitet për një shifër deri në 2000 vetë,Read More

Pilotët gjakovarë

Pilotët gjakovarë

Fejtone, Gjakova Presss Korrik 24, 2013 at 10:51 pm

Shkruan Emin Rizvanolli PILOTËT  Flitet se gjatë viteve të sundimit osman në trojet tona, aty rreth vitit 1908, ka ekzistuar një pistë – fushë për aeroplan, të cilën në atë kohë, sigurisht në gjuhën turqishte e kanë quajtur  kaçorre. Kjo pistë – fushë ka qenë diku në fshatin Osek Pashë,Read More

Fenomeni i ndërhyrjeve në Çarshinë e Madhe të Gjakovës

Fenomeni i ndërhyrjeve në Çarshinë e Madhe të Gjakovës

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë Korrik 21, 2013 at 11:35 pm

Autori : Ark.Kadrush Grezda i.d.   “Qyteti është ai, të cilin duhet gjykuar, por ne, fëmijët e tij – duhet paguar çmimin”. Lawrence Durrell, në “Justin” Është e njohur se filozofia ishte shërbëtore e teologjisë, e sot me plotë gojën mund të themi se në Kosovë, Urbanistika është shërbëtore eRead More

Në valët e poezisë së Ali Podrimes

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë Korrik 20, 2013 at 11:00 pm

Në  përvjetorin e parë të vdekjes së poetit gjakovar dhe gjithshqiptarë Ali Podrimja , në shenjë nderimi për të,  po botojmë një cikël poetik të shkëputur nga krijimtaria e tij. Lexim të këndshëm! Nuk kam bërë kurrgjë për Lumin E pranoj nuk kam qenë i qetë asnjëherë kam bere njëmijëRead More

Një vit pa poetin e madh Ali Podrimja

Një vit pa poetin e madh Ali Podrimja

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë Korrik 20, 2013 at 6:59 pm

Të dielen  mbushet një vit nga vdekja e poetit Ali Podrimja i cili duke  vazhduar  me rrugëtimin e Poezisë për më shumë se gjysmë shekulli,   u bë zëri identitar i Kosovës, zëri që artikuloi dhembjen dhe shpresat e Kosovës, idealet dhe synimet e saj. Ali Podrimja i lindur në Gjakovë,Read More

Dëshira  që (s)do të sëndertohet

Dëshira që (s)do të sëndertohet

Gjakova Presss Korrik 20, 2013 at 6:40 pm

FLETËZA MEDITIMI E KUJTIMI PËR DITAR PËRDITSHMËRIE Shkruan: Prof. Dr. Ruzhdi SEFA Velipojë, 20.06.2013 Dielli I korrikut  përcëllonte thuese paralajmëronte shiun. Rrugen prej “hoteli” (si  i quajnë vendasit shtëpitë e banimit të turisteve sezonal) deri ne Gryken e Vilunit nuk e kisha të panjohur megjithatë më bëhej që nuk eRead More