Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gjakova Presss

Pilotët gjakovarë

Pilotët gjakovarë

Fejtone, Gjakova Presss July 24, 2013 at 10:51 pm

Shkruan Emin Rizvanolli PILOTËT  Flitet se gjatë viteve të sundimit osman në trojet tona, aty rreth vitit 1908, ka ekzistuar një pistë – fushë për aeroplan, të cilën në atë kohë, sigurisht në gjuhën turqishte e kanë quajtur  kaçorre. Kjo pistë – fushë ka qenë diku në fshatin Osek Pashë,Read More

Fenomeni i ndërhyrjeve në Çarshinë e Madhe të Gjakovës

Fenomeni i ndërhyrjeve në Çarshinë e Madhe të Gjakovës

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë July 21, 2013 at 11:35 pm

Autori : Ark.Kadrush Grezda i.d.   “Qyteti është ai, të cilin duhet gjykuar, por ne, fëmijët e tij – duhet paguar çmimin”. Lawrence Durrell, në “Justin” Është e njohur se filozofia ishte shërbëtore e teologjisë, e sot me plotë gojën mund të themi se në Kosovë, Urbanistika është shërbëtore eRead More

Në valët e poezisë së Ali Podrimes

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë July 20, 2013 at 11:00 pm

Në  përvjetorin e parë të vdekjes së poetit gjakovar dhe gjithshqiptarë Ali Podrimja , në shenjë nderimi për të,  po botojmë një cikël poetik të shkëputur nga krijimtaria e tij. Lexim të këndshëm! Nuk kam bërë kurrgjë për Lumin E pranoj nuk kam qenë i qetë asnjëherë kam bere njëmijëRead More

Një vit pa poetin e madh Ali Podrimja

Një vit pa poetin e madh Ali Podrimja

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë July 20, 2013 at 6:59 pm

Të dielen  mbushet një vit nga vdekja e poetit Ali Podrimja i cili duke  vazhduar  me rrugëtimin e Poezisë për më shumë se gjysmë shekulli,   u bë zëri identitar i Kosovës, zëri që artikuloi dhembjen dhe shpresat e Kosovës, idealet dhe synimet e saj. Ali Podrimja i lindur në Gjakovë,Read More

Dëshira  që (s)do të sëndertohet

Dëshira që (s)do të sëndertohet

Gjakova Presss July 20, 2013 at 6:40 pm

FLETËZA MEDITIMI E KUJTIMI PËR DITAR PËRDITSHMËRIE Shkruan: Prof. Dr. Ruzhdi SEFA Velipojë, 20.06.2013 Dielli I korrikut  përcëllonte thuese paralajmëronte shiun. Rrugen prej “hoteli” (si  i quajnë vendasit shtëpitë e banimit të turisteve sezonal) deri ne Gryken e Vilunit nuk e kisha të panjohur megjithatë më bëhej që nuk eRead More

Lumi Krena i ndotur- treg i mbeturinave

Lumi Krena i ndotur- treg i mbeturinave

Aktuale, Gjakova Presss July 16, 2013 at 10:42 pm

Sa herë vjen vera dhe ngriten temperaturat, lumi Krena mbushet me mbeturina të cilat mbushin shtratin dhe i japin një aromë dhe  hije të keqe.  Kush po i hedhë këto shishe plastike, shporetë, frigoriferë e mobile në lumin që shumë qytete ia kanë lakminë!?  A nuk është turp!? Kësaj fotojeRead More

Dita Ndërkombëtare e Popullsisë

Aktuale, Gjakova Presss, Lajme July 11, 2013 at 4:38 pm

 11 korriku është  Dita Ndërkombëtare e Popullsisë e cila që nga viti 1987 shënohet nga  Kombet e Bashkuara. Me një numër të popullsisë që ka kaluar 7 miliardë banorë, bota ka mundësi të përshpejtojë progresin drejt një qëllimi fundamental e që është  Qasja Universale në Shërbimet e Shëndetit Riprodhues. LindjaRead More

Suksesi në shkollat e mesme mbi 75 % pozitiv

Aktuale, Gjakova Presss, Lajme July 11, 2013 at 4:20 pm

Shkollarët janë në pushimet verore, ndersa analizat për vitin e sapoperfunduar shkollor vazhdojnë .  Nga 5 mijë e 411 nxënës, sa i kanë vijuar mësimet në gjysmevjetorin e dytë në gjashtë Qendra të shkollimit të mesëm në Gjakovë, 4 mijë e 63 prej tyre ose 75.1%, e kanë mbyllë meRead More

Buza: Ka gjasë që në shtator të kemi edhe ndonjë program të ri në Universitetin e Gjakovës

Buza: Ka gjasë që në shtator të kemi edhe ndonjë program të ri në Universitetin e Gjakovës

Aktuale, Gjakova Presss, Lajme July 10, 2013 at 6:04 pm

Është shpallur  konkursi për pranimin e studentëve në universitetet publike të Kosovës , ndërkohë që në kuadër të këtij konkursi janë edhe programet për Universitetin e Gjakovës i cili do të filloi punën më 1 tetor të këtij viti. Sipas këtij konkursi Universiteti i Gjakovës do të startojë me 350Read More

Maturantët më të dalluar të gjimnazit “Hajdar Dushi”

Maturantët më të dalluar të gjimnazit “Hajdar Dushi”

Gjakova Presss, Lajme July 9, 2013 at 10:42 am

67 maturantët më të suksesshëm gjatë tyri viteve të shkuara shkollore të  Gjimnazit Hajdar Dushi  janë nderuar me mirënjohje për arritjet në procesin mësimor. Ceremonia e  ndarjes së mirënjohjeve për nxënës të dalluar sipas drejtorit Bedri Cahani është organizuar për të vlerësuar kontributin e tyre të madh që kanë dhënëRead More