Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gjakova Presss

Shoqata  e Intelektualëve “Jakova” propozim për Obeliskun kushtuar Mësuesit

Shoqata e Intelektualëve “Jakova” propozim për Obeliskun kushtuar Mësuesit

Gjakova Presss December 3, 2018 at 10:07 pm

Për  Shoqatën e Intelektualëve “Jakova”    arsyetimin e dha  Prof.Dr. Qamil Haxhibeqiri, anëtar korrespodent i ASHAK Gjakova, qyteti ynë, me të drejtë konsiderohet si vatra e arsimit në gjuhën shqipe. Në vitet kur errësira e analfabetizmit dhe dhuna e pushtuesit rëndonte mbi çdo gjë që ishte shqiptare, u gjetën burra qëRead More

Rovena Dilo: Gjakova një Shqipëri e vogël

Rovena Dilo: Gjakova një Shqipëri e vogël

Gjakova Presss December 3, 2018 at 6:40 pm

Këngëtarja e cila me zërin dhe bukurinë e saj ka pushtuar breza të tërë adhuruesish të muzikës ka marrë pjesë në koncertin e Ansamblit Shkëlzen Doli në Gjakovë,  ku u interpretuan Këngë të Festivaleve. Ajo shprehu fjalët më të bukura për Gjakovën. “ Këtu në Gjakovë po ndjehem si nëRead More

Struganët mikpritje për Maturantët Gjakovarë 1983

Struganët mikpritje për Maturantët Gjakovarë 1983

Gjakova Presss, Kulturë December 3, 2018 at 6:33 pm

Me ftesën e tre shokëve të klasës, struganëve Verdat Kolonja , Rini Kolonja dhe Lefter Shabani “Maturantet 1983” të drejtimit Ndertimtarisë, 35 vjetorin e maturës, shkuan ta kremtonin ne Strugën e bukur. Të mahnitur me pritjen që iu kishin bërë në Gjakovë gjatë kremtimit 5 vite me parë të 30Read More

image description

Gjakova Presss, Kulturë December 2, 2018 at 8:49 pm

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress NË KËTË NUMËR, POS TJERASH  MUNDË TË LEXONI:  PASQYRIME “DRITË E HIJE” GJAKOVA NË MUAJIN NËNTOR QARKORJA E JASHTME INVESTIM KAPITAL SHOQATA JAKOVA ÇERDHE E INTELEKTUALËVE PSE E MERITON GJAKOVA OBELISKUN PËR MËSUESIN LETËR INJORANCËS DHE NJERËZIMIT GJAKOVA DHE BASELI BASHKËPUNIME FRYTËDHËNËSERead More

Flamuri shqiptar valvitet edhe në hënë

Flamuri shqiptar valvitet edhe në hënë

Gjakova Presss, Lajme November 28, 2018 at 7:15 pm

Në ditën e madhe shqiptare, Ditën e Flamurit, publicisti Ramiz Lushaj  në adresë të redaksisë Gjakovapress ka sjell shkrimin me titull Faleminderit Amerikë për lartësimin e flamurit të kombit tim…! Shkëputem një fragment: …Shqiptaro-amerikani Alan Bartlett Shepard Jr., Zëvendës-Admiral i Flotës së Shteteve të Bashkuara, delegat në Sesionin e 26-tëRead More

Gjakova dhe kantone te Baselit bashkëpunime të dyanshme në veçanti në fushën e arkivit

Gjakova dhe kantone te Baselit bashkëpunime të dyanshme në veçanti në fushën e arkivit

Gjakova Presss, Lajmet e shpejta November 24, 2018 at 8:06 pm

Prej 19 deri më 21 nëntor 2018  një delegacion nga komuna e Gjakovës zhvilloi  disa takime në dy kantonet te Baselit të Zvicrës ku fokus i bisedimeve ishin bashkëpunimet e mëtutjeshme në veçanti në fushën e arkivit. Delegacion nga Komuna e Gjakovës, ishte i përbërë nga z. Ramadan Hoti, nën-kryetar iRead More

Sienna një zë i ri plot ngjyra dhe ëmbëlsi

Sienna një zë i ri plot ngjyra dhe ëmbëlsi

Gjakova Presss, Intervista November 23, 2018 at 7:45 pm

Intervista : Flora Gashi- Sienna, soliste   I kanë mjaftuar tri projekte për të bërë “boom” në skenën shqiptare të muzikës së popullarizuar. Ndoshta as vet nuk e ka pritur një sukses të tillë . Ajo është mirëpritur nëpër shumë studio për të shpalosur krijimtarinë e saj. Është e reRead More

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Gjakova Presss, Kulturë, Lajme November 18, 2018 at 9:28 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”, me 27 Nëntor shfaq premierën e tretë me radhë, komedinë  “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo. Për të inskenuar këtë projekt të radhës, Teatrit i Gjakovës ka angazhuar regjisoren e re, Hana Qena. Ajo i takonRead More

Misin Bakalli, solist dhe instrumentist

Misin Bakalli, solist dhe instrumentist

Gjakova Presss November 7, 2018 at 9:48 pm

Secili nga ne ka diçka të veçantë për veten e tij, sportin, artin dhe llojet e tij, por nuk janë të pakët ata që e kanë pasion dhe e duan pa masë artin muzikor, sidomos këngën dhe instrumentin. Kësaj radhe veçuam solistin dhe instrumentistin e grupit muzikor AVI “ASHIKËT”, tëRead More

Lorik Cana: Unë jam gjeneratë më e re,  por duke qenë gjakovar  e ndjej veten të familjes së Vëllaznimit

Lorik Cana: Unë jam gjeneratë më e re, por duke qenë gjakovar e ndjej veten të familjes së Vëllaznimit

Gjakova Presss, Sporti November 6, 2018 at 6:45 pm

Mesi i muajit Tetor ka qenë i veçantë për klubin e futbollit Vëllaznimi. Drejtues të klubit kishin ftuar veteranët e klubit,  që kanë mbrojtur ngjyrat e skuadrës nëpër vite, për një takim që la mbresa të mëdha. Fillimisht veteranët kishin ndjekur ndeshjen kampionale me Vëllazërinë e Pozharanit, në pushim tëRead More