Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gjakova Presss

Ruzhdi Sefa: SKICA NGA BURGU

Gjakova Presss April 10, 2013 at 11:04 pm

PAKOJA E PARË NGA FAMILJA Hetimet nga ana e zyrtarëve të Sigurimit Shtetror të Jugosllavisë- dega në SPB të Gjakovës nuk filluan nga dita e parë që me “futen” në qeli të Burgut. Disa ditë unë shetisja nëpër qeli dhe “supozoja” se (për) cilën (nga  veprat) angazhim timin e kanëRead More

Arbies Komoni : “PhotoReport

Arbies Komoni : “PhotoReport

Gjakova Presss, Kulturë April 10, 2013 at 6:41 am

Reliktet, janë prezentë pothuajse në çdo shtëpi në pjesën e vjetër të qytetit të Gjakovës. Ato ruhen me fanatizëm nga qytetarët, duke pasqyruar kështu një pjesë nga e kaluara jonë si komb. Egzoni, është një djalosh i vogël, nga lagjja ime! Është brezi më i ri në familjen e tij,Read More

Prof.Jahja Kokaj , letër nga Kuvajti për Gjakovapress

Gjakova Presss March 28, 2013 at 2:54 pm

Meqë kam qenë  I kyçur në veprimtarinë dhe funksionimin e jetës në Gjakovë , posaçërisht me informacionet e Gjakovapresit,  dhe meqë gjendem larg atdheut  kam dëshirë që të ju përshëndes në këtë mënyrë. Pas shumë ngjarjeve jo të mirëseardhura të para, gjatë dhe pas luftës, krahas lirisë që fituam, themelimiRead More

Vështrim i shkurtër historik për Gjakovën

Vështrim i shkurtër historik për Gjakovën

Fejtone, Gjakova Presss March 28, 2013 at 2:51 pm

Shkruan: prof.dr. Masar Rizvanolli Në bazë të pozitës gjeografike, të pasurive natyrore dhe të konfiguracionit të terenit të Gjakovës me rrethinë mund të supozojmë se kjo trevë ishte e banuar që nga prehistoria. Varrezat tumulare në fshatrat e afërta Brekoc e Moglicë dhe gjetje të tjera të rastit (dy pitosë,Read More

Aeroporti i Gjakovës të mos politizohet

Gjakova Presss March 28, 2013 at 12:13 am

Shkruan: arch. Ylber Vokshi -Ylli Koha po e bënë të vetën, për shkak të shkurtimeve buxhetore që i ka parapa Qeveria Italiane, është propozuar transferimi i aeroportit ushtarak të Gjakovës nga Ministria e Mbrojtjes Italiane tek autoritetet vendore, gjegjësisht në Qeverinë e Kosovës. Ajo këtë kërkesë e ka miratuar nëRead More

Filmi “Sister-Motra”  mbledh çmimet në Gjakova film festival ‘13

Filmi “Sister-Motra” mbledh çmimet në Gjakova film festival ‘13

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë, Lajme March 24, 2013 at 9:42 pm

Foto:  Ylber Bardhi dhe Leonora Muçaj aktorët më të mirë në Gjakova film festival 2013 Leonora Mucaj është shpallur aktorja më e mirë,  Ylber Bardhi aktori më I mirë , ndërkohë që filmi “Sister”- Motra” i  regjisorit Birol Urcan, ku luajnë këta dy fitues të çmimeve,  nga juria e festivalitRead More

Valbona Jetishi- Një mbrëmje artistike për artin e të dukurit

Valbona Jetishi- Një mbrëmje artistike për artin e të dukurit

Aktuale, Gjakova Presss, Lajme March 19, 2013 at 11:39 am

Promovimi solemn i një katalogu të qendres së bukurisë, Edona center me stilisten Valbona Jetishi, mbrëme në restaurantin Oita, ka mbledhur në Gjakovë, qindra mysafirë nga bota e artit , modelimit, muzikës dhe të skenës gjithëshqiptare. Për të dëshmuar artin e të dukurit bukur , me Make-Up, prerje dhe stilimRead More

Historia e fotografisë kosovare fillon në Gjakovë

Historia e fotografisë kosovare fillon në Gjakovë

Gjakova Presss, Intervista, Kulturë March 1, 2013 at 2:33 pm

 Ahmet Zherka, legjenda e fotografisë     Nihat Zherka flet për historinë e gjyshit Ahmet  Zherka që vuri themelet e fotografisë në Kosovë      Qyteti Gjakovës është  qyteti i parë që falë fotografëve të mirënjohur ka lënë gjurmë në fushën e fotografisë në Kosovë dhe në trojet shqiptare. Është fotografiRead More

PËR NJË GJAKOVË “NDRYSHE”

PËR NJË GJAKOVË “NDRYSHE”

Aktuale, Gjakova Presss February 1, 2013 at 10:04 pm

Shkruan: Akademik Esat STAVILECI   Ekzistojnë shumë arsye që qytetarët e Gjakovës të kërkojnë dhe “të bëjnë” një Gjakovë “ndryshe”.Nuk po e quajmë as Gjakovë “të re”, as Gjakovë “tjetër”, sepse qytetarët e Gjakovës krenohen, edhe me “Gjakovën e vjetër”, po sikurse që nuk duan, në vend të Gjakovës qëRead More

Kujtim brezash dhe krijuesish

Kujtim brezash dhe krijuesish

Gjakova Presss, Kulturë January 25, 2013 at 4:04 am

RINIA E DYTË E NEVRUZIT   Në fillim të këtij shkrimi do të shërbehem me një mendim të filozofit të madh të Greqisë antike, Demokritit: ”njeriu duhet të kujdeset më tepër për shpirtin së për trupin”.  Për mikun tim Nevruzin, protagonistin e kësaj kollumne, zoti ishte kujdesur që përveç  shpirtitRead More