Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Gjakova Presss

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Gjakova Presss, Kulturë, Lajme November 18, 2018 at 9:28 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”, me 27 Nëntor shfaq premierën e tretë me radhë, komedinë  “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo. Për të inskenuar këtë projekt të radhës, Teatrit i Gjakovës ka angazhuar regjisoren e re, Hana Qena. Ajo i takonRead More

Misin Bakalli, solist dhe instrumentist

Misin Bakalli, solist dhe instrumentist

Gjakova Presss November 7, 2018 at 9:48 pm

Secili nga ne ka diçka të veçantë për veten e tij, sportin, artin dhe llojet e tij, por nuk janë të pakët ata që e kanë pasion dhe e duan pa masë artin muzikor, sidomos këngën dhe instrumentin. Kësaj radhe veçuam solistin dhe instrumentistin e grupit muzikor AVI “ASHIKËT”, tëRead More

Lorik Cana: Unë jam gjeneratë më e re,  por duke qenë gjakovar  e ndjej veten të familjes së Vëllaznimit

Lorik Cana: Unë jam gjeneratë më e re, por duke qenë gjakovar e ndjej veten të familjes së Vëllaznimit

Gjakova Presss, Sporti November 6, 2018 at 6:45 pm

Mesi i muajit Tetor ka qenë i veçantë për klubin e futbollit Vëllaznimi. Drejtues të klubit kishin ftuar veteranët e klubit,  që kanë mbrojtur ngjyrat e skuadrës nëpër vite, për një takim që la mbresa të mëdha. Fillimisht veteranët kishin ndjekur ndeshjen kampionale me Vëllazërinë e Pozharanit, në pushim tëRead More

BLERINA DULA , eksperte e turizmit: Gjakova ka potenciale të mëdha në turizëm

BLERINA DULA , eksperte e turizmit: Gjakova ka potenciale të mëdha në turizëm

Gjakova Presss, Intervista November 6, 2018 at 6:25 pm

Komuna e Gjakovës, falë potencialeve të trashëgimisë së pasur kulturore, historike e natyrore nga viti në vit po bëhet më atraktive për turistët e huaj. Flitet për numrat në rritje të turistëve që përjetojnë kënaqësinë që e ofron ky qytet. Kështu thotë edhe ekspertja e turizmit Blerina Dula. Që nga viti 2002 jetonRead More

image description

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress nr 119

Gjakova Presss November 5, 2018 at 10:08 pm

GJAKOVA NË FESTEN E MJALTIT 2018 RISHQYRTOHET VENDIMI PËR PROJEKTIN  KULLA E SULEJMAN VOKSHIT AKSIONI I GJAKOVËS, TA PASTROJMË KOSOVËN KRU GJAKOVA ME FABRIKËN E RE  SHNDËRROHET NË GJIGANT TË UJIT TË PIJES KOSOVA DHE  GJAKOVA KA POTENCIALE TË MËDHA NË TURIZËM NË KUJTIM TË HEROIT ILIR SOBA MITINGU 54Read More

Doli numri më i ri i revistes Gjakovapress

Doli numri më i ri i revistes Gjakovapress

Gjakova Presss, Kulturë October 4, 2018 at 3:21 pm

NË KËTË NUMËR, POS TJERASH  MUNDË TË LEXONI:  GJAKOVA TURISTIKE MIRATOHET BUXHETI 2019 TA PASTROJMË GJAKOVËN, PËR NJË DITË 7 MIJË THASË ME MBETURINA QYTETI PA MAKINA SPECAT DHE AJVARI I DUKAGJINIT SHKUGËZA SË SHPEJTI EDHE QENDER SPORTIVE TË RINJTË DHE PROFESIONET-MILOT SHEHU  – PILOT “JAKOVA” ME RASTIN E 140Read More

Zeja e Kutigjive po shkon në harresë!

Zeja e Kutigjive po shkon në harresë!

Fejtone, Gjakova Presss September 25, 2018 at 9:04 pm

Intervista : Ruzhdi Qarri Gjakova njihet si qytet i traditës për zejet e shumta. Në kompleksin e Çarshisë së Madhe   një rrugë ka të veçantat e veta. Quhet rruga e kutigjive. Dikur këto kuti që prodhoheshin me një përkushtim të madh ishin produkt shumë i kërkuar. Nuk bëhej dasmë paRead More

image description

Intervista dhe posteri : Benita Pula- soliste

Gjakova Presss September 14, 2018 at 6:28 pm

Pjesë nga intervista në Gjakovapress nr. 117 ……… Cilat ishin prezantimet tua të para me këngë popullore dhe cili ishte repertori? Isha 14 vjeçare kur fillova të këndoi këngë popullore. Isha e re për festivale, por arrita të depërtoi disi. Vesha fustan për më të rritura, bëra makiazh  të dukeshaRead More

image description

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress

Gjakova Presss September 10, 2018 at 4:25 pm

  ARDIAN GJINI: KËRKONI LEJE PREJ NËNAVE! DËGJIM PUBLIK ME QYTETARË PËR ZONËN EKONOMIKE ARMERIKANE GJAKOVA NË AUTOUDHËN E DUKAGJINIT INTERVISTA : KALTRINA CANA VAJZA E HISTORISË SË GJAKOVËS SISTEMI I UJITJES KA SHTUAR PRODHIMTARINË BUJQËSORE NË DUKAGJIN Intervista Ruzhdi Qarri: ZEJA E KUTIGJIVE PO SHKON NË HARRESË ISMET BYTYQI -5Read More

Parashutistët gjakovarë të viteve të 50-ta

Parashutistët gjakovarë të viteve të 50-ta

Gjakova Presss August 23, 2018 at 10:07 pm

Gjakovarët kanë qenë adhurues të sportit më atraktivë,  parashutizmit,  një sport shumë i guximshëm por edhe i rrezikshëm ,  sepse kemi të bëjmë me lartësi të mëdha. Është parashutizmi që ka një traditë në qytetin e Gjakovës. Shpesh e kemi përmendur,  ndoshta një rastësi të një brezi të 15 parashutistëveRead More