Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Intervista

Ardit Tafarshiku:Muzika dhe sdudimet inspirim për karrierë

Ardit Tafarshiku:Muzika dhe sdudimet inspirim për karrierë

Intervista Shkurt 12, 2015 at 3:12 pm

Gjakova njihet si qendër e muzikës dhe talentëve. Muzika,  që ndër shekuj është kultivuar në Gjakovë ka bërë një rrugëtim të sigurt fal brezave të tërë të solistëve e grupeve muzikore. Gjakova gjithmonë ka jetuar me këngën. Ka nxjerrë shumë emra të shquar të muzikës të cilët kanë tejkaluar edheRead More

Diaspora gjakovare në Zelandë të re

Diaspora gjakovare në Zelandë të re

Gjakova Presss, Intervista Shkurt 7, 2015 at 3:59 pm

JETOJNË SHUMË LARGË ME MENDJE E ZEMËR NË VENDLINDJE Intervistë me dr. Sefidin Zeken Thonë se gjakovarë mund të gjesh në të gjitha këndet e botes! Hallet e jetës, rastësitë dhe shkaqet tjera ata I kanë sjellë anekënd rruzullit tokësorë. Meqë muajt e verës  i dedikohen mërgatës shqiptare nëpër botë,Read More

Sevdai  Radogoshi: Një jetë me humorin

Sevdai Radogoshi: Një jetë me humorin

Intervista, Kulturë Tetor 24, 2014 at 10:16 pm

Edhe kur është serioz njerëzit qeshen me të. Madje, edhe atëherë kur është i nervozuar dhe nuk është me humor. Ky është çmimi që duhet ta paguajë në jetë për humorin e tij në estradën kosovare. Sevdai Radogoshi, njeriu që 37 vjet gjendet në estradë dhe që ka krijuar Qumilin,Read More

Abetarja me ide kreative biznesi

Abetarja me ide kreative biznesi

Intervista Tetor 9, 2014 at 2:40 pm

TË RINJTË DHE BIZNESI: Intervista Abetare Domi Agjencia për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë -KIESA , në nivel vendi ka shpërblyer  gjashtë biznes-plane të cilat kanë pasur idetë më kreative për biznese. Vlerësimi i biznes-planeve më të mira është bërë nga një juri profesionale, në të cilën janëRead More

Jeta Abazaga: Një zë i ri në skenën tonë…

Jeta Abazaga: Një zë i ri në skenën tonë…

Intervista, Kulturë Korrik 11, 2014 at 6:41 am

Në Gjakovë rrjedha e talenteve të muzikës kurrë nuk ndalet. Kjo është e veçanta e qytetit që ka traditën për kulturën dhe që  ka vulën e suksesit në këtë fushë. Muaji maj, muaji i luleve, bukurisë dhe dashurisë në qytetin e Gjakovës u bë më i hareshëm me shpërfaqjen nëRead More

Hysen Binaku -Lumturia e aktorit, duartrokitjet

Hysen Binaku -Lumturia e aktorit, duartrokitjet

Aktuale, Gjakova Presss, Intervista Maj 13, 2014 at 2:44 pm

Intervista nga A deri në ZH Hysen Binaku/Ceni/ është ndër aktorët më të suksesshëm të skenës por edhe një regjisor, punëtorë, organizator I palodhëshëm për përgatitjen e dhe organizimin e veprimtarive skenike që kanë për qëllim zbulimin e talentëve të rinjë të artit skenik. Është aktori që I ka përRead More

Hadi Shehu prej “A” deri në “Zh”

Hadi Shehu prej “A” deri në “Zh”

Gjakova Presss, Intervista Prill 17, 2014 at 2:49 pm

TEATRI SHTËPIA IME E DYTË  Hadi Shehu është emër që shenjë mbrojtëse ka suksesin për aktrimin, skenën, artin skenik dhe filmin që janë ndjekur nga  duartrokitjet. Sa herë ka interpretuar role nga më të ndryshmet, kuptohet role kryesore,  ka arritur të sjellë në skenë personazhe të ‘gjalla’ të shfaqjeve teatroreRead More

Dush Mati- Vukasi i Vllaznimit

Dush Mati- Vukasi i Vllaznimit

Gjakova Presss, Intervista, Sporti Prill 7, 2014 at 7:49 pm

Intervistë me veteran futbolli Fahredin Mati –Dushi, është ngushtë i lidhur me futbollin. Ai tërë jeten ia ka kushtuar sportit e një pjesë të jetës së tij lojës aktive në futboll. Skuadrën e Vëllaznimit e ka për zemër. Edhe tash në moshë të shtyer ndjek skuadrën në garat e ndryshme.Read More

Rrugëtimi triumfues i Besnik Hasit nga Gjakova deri në Belgjikë

Rrugëtimi triumfues i Besnik Hasit nga Gjakova deri në Belgjikë

Intervista, Sporti Janar 15, 2014 at 5:27 pm

 INTERVISTA; BESNIK HASI, NDIHMËS TRAJNER I ANDERLEHTIT NË BELGJIKË  GjakovePRESS në vite…Futbollisti i shquar Besnik Hasi lirisht mund të quhet ambasador i futbollit shqiptarë. Talentin e tij për futbollin  e shpërfaqi si shumë fëmijë tjerë gjakovarë nëpër rrugët e lagjeve, terrenet e improvizuara për të arritur tek skuadrat me renomeRead More

Gjakova skenë për filmin e Xhuvanit

Gjakova skenë për filmin e Xhuvanit

Intervista, Kulturë, Lajme Dhjetor 15, 2013 at 4:29 pm

Në  Gjakovë ka kohë që grupi i xhirimeve shëtit nga një kënd në tjetrin duke xhiruar skena intersante filmi.  Në rrethana të motit të ftohtë është duke u xhiruar një film artistik për luftën e Kosovës, për eksodin, shpërnguljen, dashurinë.. Ky është filmi më i ri i Gjergj Xhuvanit, iRead More