Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Edhe humoristi  Sevdai Radogoshi me rolin e “Dades Pucë” sfidon veten nga Ura e Fshenjt

Edhe humoristi  Sevdai Radogoshi me rolin e “Dades Pucë” sfidon veten nga Ura e Fshenjt

Kulturë July 21, 2019 at 8:22 pm

Derisa po mbahej gara e sotme e kërcimeve atraktive nga Ura e Fshenjt, “papritmas”, tek starti në Urë është paraqitur Dada Pucë. Kjo paraqitje zgjoi kurreshtjen e shumë vizitorëve. Një nga dhjetëra e dhjetëra role të humoristit Sevdai Radogoshi, që ka një numrë të madh të adhuruesve, sot paten rastinRead More

Shënohet 140 vjetori i Aleksandër Mojsiut

Shënohet 140 vjetori i Aleksandër Mojsiut

Kulturë July 12, 2019 at 6:58 pm

Në 140 vjetorin e lindjes, qyteti i Gjakovës ka përkujtuar  aktorin e madh shqiptar, Aleksander Mojsiu.  Me këtë rast të enjten mbrëma është bërë  promovimi i dy librave të shkruara njëra për tjetrën nga autori Isak Guta. Për brendinë e librit “Mojsiu dhe bëma e librit” , ka folur krijuesi  Muharrem Kurti, iRead More

Liria nga  Tuzi fituese e Fetsivalit  “ N’odën e Malësisë së Gjakovës”  

Liria nga  Tuzi fituese e Fetsivalit  “ N’odën e Malësisë së Gjakovës”  

Aktuale, Kulturë July 3, 2019 at 5:12 pm

Pas dy mbrëmjeve festive të muzikës folklorike të martën në mbrëmje ka përfunduar  Festivali “ N’odën e Malësisë së Gjakovës”  që kishte  mbledhur në Gjakovë rreth 20 ansamble folklorike, solist dhe krijues tjerë. Juria e festivalit ka ndarë 18 çmime për më të mirët . Fitues i festivalit u shpallRead More

Ansambli Shkelzen Doli në valët e muzikës së filmave shqiptarë

Ansambli Shkelzen Doli në valët e muzikës së filmave shqiptarë

Kulturë June 10, 2019 at 9:23 am

Ansambli,  që mban emrin e violinistit të njohur dhe anëtarit të Filarmonisë së Vjenës, Shkëlzen Doli,  te dielen mbrëma u  prezantua me koncertin e radhës që kësaj here në repertor kishte  muzikën e filmave shqiptarë. Gjitha këngët u përcollën në mënyrë profesioniste nga ansambli që i printe  mjeshtri madh iRead More

Një jetë kushtuar artit…

Një jetë kushtuar artit…

Fejtone, Gjakova Presss, Intervista, Kulturë June 9, 2019 at 1:11 pm

(Bisedë me piktorin akademik Nevruz MUSA) Kush është Nevruz Musa? Piktori akademik Nevruz (Latif) Musa (1942), nga Gjakova, ku kishte edhe shtëpinë e lindjes, buzë lumit Krena, afër tregut të qytetit, e u rrit mes dyqanesh artizanale, në mesin e të cilave babai i tij kishte punëtorinë –dyqanin. Ditëve tëRead More

Shfaqet premiera “Shtëpia e fizikanëve”

Shfaqet premiera “Shtëpia e fizikanëve”

Kulturë June 8, 2019 at 5:24 pm

Trupa artistike e Teatrit të qytetit “Hadi Shehu” në Gjakovë  të premten mbrëma  shfaqi  premierën e komedisë “Shtëpia e Fizikanëve” me regji të Kastriot Saqipit. Asistetn i regjisë ishte Valon Pallaska. Ishte shfaqja e parë për këtë vit e autorit Fridrih Durman në të cilën bëhej fjalë për një periudhëRead More

Të premten premiera “Shtëpia e Fizikanëve”

Të premten premiera “Shtëpia e Fizikanëve”

Kulturë June 5, 2019 at 10:48 pm

Trupa artistike e Tearit të qytetit “Hadi Shehu” në Gjakovë pas përgatitjeve intensive, të premten, 7 Qershor, në orën 19.00 shfaq premierën e komedisë “Shtëpia e Fizikanëve” me regji të Kastriot Saqipit. Në këtë shfaqje të autorit Fridrih Durman, bëhet fjalë për periudhën e pas luftës së dytë botërore dheRead More

Avni Mula për Gjakovën

Avni Mula për Gjakovën

Kulturë May 21, 2019 at 10:35 pm

Këngëtari dhe kompozitori mbarëkombëtar Avni Mula ka lindur në qytetin artdashës e arsimdashës të Gjakovës më 1928  në një familje po kështu të etshme për arsimim, si shumë familje të këtij qyteti që ka dhënë në të kaluarën dhe në të tanishmen shumë njerëz të pushkës e të penës.  AnipseRead More

‘Fizikanët’ dhe ‘Shumë zhurmë për asgjë’, premierat e radhës në Teatrin e Gjakovës

‘Fizikanët’ dhe ‘Shumë zhurmë për asgjë’, premierat e radhës në Teatrin e Gjakovës

Kulturë May 14, 2019 at 7:56 am

Shfaqja “Fizikanët” pritet të jetë premiera e radhës, e para për këtë vit që do të realizohet nga Teatri “Hadi Shehu” në Gjakovë. Provat për realizimin e kësaj shfaqje me regji të Kastriot Saqipit kanë nisur javë më parë, dhe premiera e saj pritet të realizohen në muajin maj tëRead More

Bie perdja e Mitingut të Poezisë 55 në Gjakovë

Bie perdja e Mitingut të Poezisë 55 në Gjakovë

Kulturë May 11, 2019 at 5:27 pm

Pas një jave me promovime librash, tribunën letrare dhe me orën e madhe letrare,  ku poetë nga trevat shqiptare dhe mysafir nga bota lexuan poezitë e tyre,  ka përfunduar mbrëmë  mitingu i 55 me radhë i poezisë ku u ndanë edhe çmimet tradicionale. Poeti Skender Buqpapaj ka marrë çmimin kryesorRead More