Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

LYRA FEST 2018 , me 23 Nëntor

LYRA FEST 2018 , me 23 Nëntor

Kulturë, Lajme November 18, 2018 at 9:13 pm

Festivali i këngës për fëmijë Lyra Fest është themeluar në vitin 2007 nga OJQ Neo Musica në Gjakovë. Sivjet realizohet edicioni i 12-të duke krijuar traditë në qytetin e Gjakovës. Në mbrëmjen e 23 nëntorit do prezantohen 18 këngë të pa publikuara më parë nga fëmijë të talentuar dhe autorRead More

Ansambli “Shkelzen Doli” me koncertin Nostalgji Festivalesh

Ansambli “Shkelzen Doli” me koncertin Nostalgji Festivalesh

Kulturë, Lajme November 5, 2018 at 10:02 pm

Ansambli “Shkelzen Doli” nën  udhëheqjen artistike të Ruzhdi Sadikut  mbrëmë  shfaqi koncertin e radhës “Nostalgji Festivalesh” me këngë  nga projektet më të njohura  muzikore të festivaleve të muzikës argëtuese, të mbajtura ndër vite  në Kosovë e Shqipëri  e për shpërblim mori  duartrokitjen e gjatë nga publiku,  që kishte mbushur pallatinRead More

Ndahen Çmimet e Mitingut te 54 të Poezisë

Ndahen Çmimet e Mitingut te 54 të Poezisë

Kulturë, Lajme October 21, 2018 at 10:38 am

Gjakova për tri ditë  ishte  nikoqire e poetëve nga trojet shqiptare . Mitingu i 54 i poezisë i organizuar nga Klubi Letrar Gjon Nikollë Kazazi , është mbyllur të shtunen mbrëma me Oren e madhe letrare  ku poezitë e tyre i kanë lexuar 18 poet. Juria profesionale me këtë rast Read More

Mitingu i 54-të me temën “Figura e Skënderbeut në Letërsi”

Mitingu i 54-të me temën “Figura e Skënderbeut në Letërsi”

Kulturë, Lajme October 11, 2018 at 6:43 pm

Në klubin letrar “Gjon Nikollë Kazazi”,  po vijojnë punët rreth organizimit të mitingut të poezisë që  do të mbahet me 18, 19 dhe 20 Tetor në Gjakovë. Gjatë ditëve të mitingut do të ketë aktivitete të ndryshme,  orë letrare, ekspozita e promovime të librave. Si temë qendrore e tribunës  përRead More

Teatri Hadi Shehu përgatit  premierën  e radhës, “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Teatri Hadi Shehu përgatit  premierën  e radhës, “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Kulturë October 8, 2018 at 8:11 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”, këto ditë ka  nisur përgatitjet për projektin   e tretë  me radhë.  Bëhet fjalë për komedinë  “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo.  Për të inskenuar këtë projekt të radhës, Teatrit i Gjakovës ka angazhuar regjisoren e re,Read More

Saranda Hyseni : Shkugëza e Rekreacionit po bëhet gati për një Qendër Sportive

Saranda Hyseni : Shkugëza e Rekreacionit po bëhet gati për një Qendër Sportive

Kulturë October 5, 2018 at 7:56 pm

Shkugëza është bërë e dashur për shumë bashkëqytetarë dhe mysafir të tjerë, sepse ofron një ambient atraktiv me hapësira të gjelbëruara, pishat shtatlarta, shtigjet për ecje, retaurantet dhe përgjithësisht ajrin e pastër. Por së shpejti ky vend do të fitoi edhe një qendër të madhe sportive, sepse afër po ndërtohenRead More

Doli numri më i ri i revistes Gjakovapress

Doli numri më i ri i revistes Gjakovapress

Gjakova Presss, Kulturë October 4, 2018 at 3:21 pm

NË KËTË NUMËR, POS TJERASH  MUNDË TË LEXONI:  GJAKOVA TURISTIKE MIRATOHET BUXHETI 2019 TA PASTROJMË GJAKOVËN, PËR NJË DITË 7 MIJË THASË ME MBETURINA QYTETI PA MAKINA SPECAT DHE AJVARI I DUKAGJINIT SHKUGËZA SË SHPEJTI EDHE QENDER SPORTIVE TË RINJTË DHE PROFESIONET-MILOT SHEHU  – PILOT “JAKOVA” ME RASTIN E 140Read More

Besim Muhadri promovoi librin  “Përmasa e krijimit”  në Nju Jork

Besim Muhadri promovoi librin  “Përmasa e krijimit”  në Nju Jork

Kulturë October 2, 2018 at 6:39 pm

Gjatë qëndrimit të tij në Nju Jork, profesori i Fakultetit të Filologjisë të Universitetit të Gjakovës “Fehmi Agani”, Prof. Asoc. Dr. Besim Muhadri, në Monroe College, ka promovuar veprën e tij “Përmasa e krijimit” dhe ka marrë pjesë edhe në promovimin e librit të Nasho Jorgaqit “Gjegj Kalaj-homazh për njeriunRead More

Ribotohet libri “Perlat e urtësisë” me autor Prim.dr.med.se.  Ali Iljazi

Ribotohet libri “Perlat e urtësisë” me autor Prim.dr.med.se. Ali Iljazi

Kulturë September 13, 2018 at 8:40 pm

Për shkak të interesimit të lexuesve , këto ditë është ribotuar  libri më i ri i Dr Ali Iljazit me titull  “Perlat e urtësisë”. I njohur për arritjet e tij në fushën e mjekësisë e shkencës si dhe të teologjisë,  Iljazi i është përkushtuar edhe botimit të librave. Ky ështëRead More

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Kulturë, Lajme September 13, 2018 at 8:33 pm

Pas pushimeve të verës jeta skenike në Gjakovë vazhdon me shfaqjen e premierës së dramës me titull  “Gjashtë” të autorit Arian Krasniqi, në realizim të trupës së Teatrit “Hadi Shehu”.  Bëhet fjalë për një shfaqje e cila  mëton të vejë në skenë deformimet e shoqërisë, ndërkohë që  mozaiku i temaveRead More