Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Struganët mikpritje për Maturantët Gjakovarë 1983

Struganët mikpritje për Maturantët Gjakovarë 1983

Gjakova Presss, Kulturë December 3, 2018 at 6:33 pm

Me ftesën e tre shokëve të klasës, struganëve Verdat Kolonja , Rini Kolonja dhe Lefter Shabani “Maturantet 1983” të drejtimit Ndertimtarisë, 35 vjetorin e maturës, shkuan ta kremtonin ne Strugën e bukur. Të mahnitur me pritjen që iu kishin bërë në Gjakovë gjatë kremtimit 5 vite me parë të 30Read More

image description

Gjakova Presss, Kulturë December 2, 2018 at 8:49 pm

Doli numri më i ri i Revistës Gjakovapress NË KËTË NUMËR, POS TJERASH  MUNDË TË LEXONI:  PASQYRIME “DRITË E HIJE” GJAKOVA NË MUAJIN NËNTOR QARKORJA E JASHTME INVESTIM KAPITAL SHOQATA JAKOVA ÇERDHE E INTELEKTUALËVE PSE E MERITON GJAKOVA OBELISKUN PËR MËSUESIN LETËR INJORANCËS DHE NJERËZIMIT GJAKOVA DHE BASELI BASHKËPUNIME FRYTËDHËNËSERead More

Mbahet Festivali Lyra fest 2018 ndahen çmimet

Mbahet Festivali Lyra fest 2018 ndahen çmimet

Kulturë November 24, 2018 at 11:05 pm

Në Gjakovë  u mbajt festivali mbarëkombëtarë  Lyra fest 2018 me 18 këngë të reja për fëmijë. Vendin e  parë e mori   Drinora Nuha,   Vendi i dytë u takoj  duetit  Sergita Varfi dhe Samanta Qoshku  si dhe  Elton Tolajt. Edhe vend ii tretë u takoj dy interpretëve  në duete : ElsaRead More

Premiera e Teatrit Hadi Shehu, jo me 27 por me 30 Nëntor

Premiera e Teatrit Hadi Shehu, jo me 27 por me 30 Nëntor

Kulturë, Lajme November 24, 2018 at 8:30 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”,   kishte paralajmëruar se me 27 Nëntor shfaq premierën e tretë me radhë,   komedinë  “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo mirëpo për shkaqe teknike kjo premierë do të jepet me datën 30 Nëntor. Për të inskenuar këtëRead More

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Teatri Hadi Shehu shfaq me 27 Nëntor premierën, “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Gjakova Presss, Kulturë, Lajme November 18, 2018 at 9:28 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”, me 27 Nëntor shfaq premierën e tretë me radhë, komedinë  “S’mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo. Për të inskenuar këtë projekt të radhës, Teatrit i Gjakovës ka angazhuar regjisoren e re, Hana Qena. Ajo i takonRead More

LYRA FEST 2018 , me 23 Nëntor

LYRA FEST 2018 , me 23 Nëntor

Kulturë, Lajme November 18, 2018 at 9:13 pm

Festivali i këngës për fëmijë Lyra Fest është themeluar në vitin 2007 nga OJQ Neo Musica në Gjakovë. Sivjet realizohet edicioni i 12-të duke krijuar traditë në qytetin e Gjakovës. Në mbrëmjen e 23 nëntorit do prezantohen 18 këngë të pa publikuara më parë nga fëmijë të talentuar dhe autorRead More

Ansambli “Shkelzen Doli” me koncertin Nostalgji Festivalesh

Ansambli “Shkelzen Doli” me koncertin Nostalgji Festivalesh

Kulturë, Lajme November 5, 2018 at 10:02 pm

Ansambli “Shkelzen Doli” nën  udhëheqjen artistike të Ruzhdi Sadikut  mbrëmë  shfaqi koncertin e radhës “Nostalgji Festivalesh” me këngë  nga projektet më të njohura  muzikore të festivaleve të muzikës argëtuese, të mbajtura ndër vite  në Kosovë e Shqipëri  e për shpërblim mori  duartrokitjen e gjatë nga publiku,  që kishte mbushur pallatinRead More

Ndahen Çmimet e Mitingut te 54 të Poezisë

Ndahen Çmimet e Mitingut te 54 të Poezisë

Kulturë, Lajme October 21, 2018 at 10:38 am

Gjakova për tri ditë  ishte  nikoqire e poetëve nga trojet shqiptare . Mitingu i 54 i poezisë i organizuar nga Klubi Letrar Gjon Nikollë Kazazi , është mbyllur të shtunen mbrëma me Oren e madhe letrare  ku poezitë e tyre i kanë lexuar 18 poet. Juria profesionale me këtë rast Read More

Mitingu i 54-të me temën “Figura e Skënderbeut në Letërsi”

Mitingu i 54-të me temën “Figura e Skënderbeut në Letërsi”

Kulturë, Lajme October 11, 2018 at 6:43 pm

Në klubin letrar “Gjon Nikollë Kazazi”,  po vijojnë punët rreth organizimit të mitingut të poezisë që  do të mbahet me 18, 19 dhe 20 Tetor në Gjakovë. Gjatë ditëve të mitingut do të ketë aktivitete të ndryshme,  orë letrare, ekspozita e promovime të librave. Si temë qendrore e tribunës  përRead More

Teatri Hadi Shehu përgatit  premierën  e radhës, “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Teatri Hadi Shehu përgatit  premierën  e radhës, “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”

Kulturë October 8, 2018 at 8:11 pm

Teatri i qytetit “Hadi Shehu”, këto ditë ka  nisur përgatitjet për projektin   e tretë  me radhë.  Bëhet fjalë për komedinë  “S’Mund të Paguajmë, S’do të Paguajmë”, të autorit me famë botërore, nobelistin Italian, Dario Fo.  Për të inskenuar këtë projekt të radhës, Teatrit i Gjakovës ka angazhuar regjisoren e re,Read More