Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Lama e Drithit prej sot po rinovohet

Lama e Drithit prej sot po rinovohet

Aktuale, Kulturë, Lajme September 4, 2013 at 1:36 pm

Berthama e Çarshisë se Vjeter do te merr pamje tjeter me atraktive. Komuna e Gjakovës në bashkëpunim me shoqatën ndërkombëtare CHËB, nga dita e merkurë  kanë nisur së implementuari projektin e Bashkimit Europian “Trashëgimia kulturore pa kufij” ku do të investohet në rregullimin e hapësirës të “Çarshisë së Madhe”, respektivishtRead More

Komedia fest nga 9 deri me 15 shtator

Komedia fest nga 9 deri me 15 shtator

Aktuale, Kulturë, Lajme August 30, 2013 at 4:52 pm

Nga  9 deri me 15 shtator, në Gjakovë do të organizohet festivali Komedia Fest, i cili  do të ngërthejë në vete shfaqje teatrale nga zhanri i komedisë, muzikë, ekspozita dhe panaire të ndryshme. Këtë e kanë bërë të ditur organizatorët e këtij manifestimi, të cilët gjatë një konference për gazetarëRead More

Albi Xhepa, synon Holliwood-in

Albi Xhepa, synon Holliwood-in

Intervista, Kulturë, Revista MISS August 29, 2013 at 11:38 pm

Albi Xhepa, i lindur në Gjakovë 21 vite më parë, është një këngëtar me shumë talent dhe ambicie. Albi ka rrëmbyer shumë çmime “ Kush është më i miri” ka fituar edhe edicionin “Star Academy” në Shqipëri, ka marr pjesë në “Këngën Magjike” dhe në Top Fest 7, 8 dheRead More

Grupi “NA” mes Gjakoves e Tiranes

Grupi “NA” mes Gjakoves e Tiranes

Intervista, Kulturë August 24, 2013 at 6:42 pm

Emri “NA” që do të thotë (NE). Edhe pse është emër i shkurtër, historia e suksesit te këtij rok bendi është shumë e gjatë. “NA” lindi ne tetorin e pasluftës të vitit 1999. Në fillim “NA” ishte krijuar nga 4 shokë Krashi, Bekimi, Fisniku dhe Albani, por pas tri viteveRead More

“Vlerat kozmologjike dhe njerëzore” tryezë në Gjakovë

“Vlerat kozmologjike dhe njerëzore” tryezë në Gjakovë

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë, Lajme August 24, 2013 at 1:28 pm

Me organizim të Shoqatës së intelektualëve “Jakova”, dhe në bashkëpunim me Qendrën shkencore-edukative “”Kosmosi dhe njeriu”, të premten mbrëma në Gjakovë u mbajt tryeza shkencore në temën “Vlerat kozmologjike dhe njerëzore”. Kjo tryezë,  referues pati përfaqësues eminent fushash të ndryshme, ajo e shkencës, përkatësisht e mjekësisë dhe lëmi fetar. MëRead More

Një këngë për Gjakoven, dhuratë e krijuesve gjakovarë

Një këngë për Gjakoven, dhuratë e krijuesve gjakovarë

Aktuale, Kulturë August 22, 2013 at 3:50 pm

Krijuesit muzikor të Gjakovës janë treguar produktiv edhe gjatë kësaj vere. Violinisti i Filarmonisë së Vjenës, Shkëlzen Doli ka treguar se nuk e harron Gjakovën. Në bashkëpunim me disa artistë tjerë të qytetit, kanë publikuar një projekt muzikor të përmasave botërore që është dhuratë për adhuruesit dhe dedikim për Gjakovën.Read More

Teuta Hadri “Leksikoni i grave i Lëvizjes Ilegale për Çlirim”

Teuta Hadri “Leksikoni i grave i Lëvizjes Ilegale për Çlirim”

Kulturë August 20, 2013 at 8:14 pm

Në ambientet e Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare në Prishtinë është përuruar libri “Leksikoni i grave të Lëvizjes Ilegale për Çlirim”, i autores Teuta Hadri, në të cilin janë paraqitur biografitë e mbi 100 grave që punuan dhe u angazhuan në lëvizje të ndryshme kombëtare për çlirimin e Kosovës nga pushtuesiRead More

Elida  Shasivari:  intervista nga “A” deri në “Zh”

Elida Shasivari: intervista nga “A” deri në “Zh”

Gjakova Presss, Intervista, Kulturë August 18, 2013 at 10:14 pm

ME ELIDEN PREJ “A” DERI NË “ZH” Elida Shasivari e njohur edhe  me nofken “Moja”  është  aktore e popullarizuar që me aktrimin nisi si një vajzë e re plot entuziazëm duke krijuar një karrierë të begatshme. Krahas teatrit atë e gjejmë edhe në shumë projekte të humorit dhe shout. ERead More

Na ishte dikur shoqëria  “Gajreti”

Na ishte dikur shoqëria “Gajreti”

Gjakova Presss, Kulturë August 10, 2013 at 10:21 pm

Kujtime nga Ali Juniku Qyteti i Gjakovës me shekuj ka kultivuar muzikën. Grupe e këngëtarë të shquar kanë kultivuar këngën e mirëfilltë qytetare, ndërsa ahengjet familjare kanë qenë vendet më të përshtatshme ku ata kanë prezantuar talentin e tyre për këngën. Një nga shoqëritë muzikore që ka lënë gjurmë nëRead More

Edi Furra  me hitet verore

Edi Furra me hitet verore

Gjakova Presss, Intervista, Kulturë August 1, 2013 at 7:32 pm

Këngëtari i shquar i muzikës popullore Edi Furra nuk pushon së punuari. Zëri, tradita për muzikën , talenti dhe kërkesa për të qenë në shijen e shtresave më të gjëra të adhuruesve të muzikës e tipizojnë  Edin.   Bashkë me grupin muzikor “Ilirikët”, ai gjatë verës është mjaft i zënë meRead More