Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Delegacioni i KK të Gjakoves në Lodeve për Ali Podrimen

Delegacioni i KK të Gjakoves në Lodeve për Ali Podrimen

Aktuale, Kulturë, Lajme July 23, 2013 at 7:59 pm

Në njëvjetorin e vdekjes së poetit Ali Podrimja në Festivalin e 16 të poezisë, në qytetin Lodeve të Francës, një delegacion nga Gjakova i kryesuar nga kryetari i Komunës Pal Lekaj, mori pjesë për ta nderuar poetin dhe për ta kryer aktin e nënshkrimit të ndërsjellët të miqësisë së dyRead More

Fenomeni i ndërhyrjeve në Çarshinë e Madhe të Gjakovës

Fenomeni i ndërhyrjeve në Çarshinë e Madhe të Gjakovës

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë July 21, 2013 at 11:35 pm

Autori : Ark.Kadrush Grezda i.d.   “Qyteti është ai, të cilin duhet gjykuar, por ne, fëmijët e tij – duhet paguar çmimin”. Lawrence Durrell, në “Justin” Është e njohur se filozofia ishte shërbëtore e teologjisë, e sot me plotë gojën mund të themi se në Kosovë, Urbanistika është shërbëtore eRead More

Në valët e poezisë së Ali Podrimes

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë July 20, 2013 at 11:00 pm

Në  përvjetorin e parë të vdekjes së poetit gjakovar dhe gjithshqiptarë Ali Podrimja , në shenjë nderimi për të,  po botojmë një cikël poetik të shkëputur nga krijimtaria e tij. Lexim të këndshëm! Nuk kam bërë kurrgjë për Lumin E pranoj nuk kam qenë i qetë asnjëherë kam bere njëmijëRead More

Një vit pa poetin e madh Ali Podrimja

Një vit pa poetin e madh Ali Podrimja

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë July 20, 2013 at 6:59 pm

Të dielen  mbushet një vit nga vdekja e poetit Ali Podrimja i cili duke  vazhduar  me rrugëtimin e Poezisë për më shumë se gjysmë shekulli,   u bë zëri identitar i Kosovës, zëri që artikuloi dhembjen dhe shpresat e Kosovës, idealet dhe synimet e saj. Ali Podrimja i lindur në Gjakovë,Read More

Vali Kuqi: “Rruga ime’ këngë me mesazh

Vali Kuqi: “Rruga ime’ këngë me mesazh

Intervista, Kulturë July 12, 2013 at 6:58 pm

   Vali Kuqi  jeton me muziken. Është I rrethuar me muzikën dhe  vijon studimet në Fakulltetin e Arteve në Tiranë, dega kompozicion .Pos kësaj ai vjen nga një familje këngëtarësh. Babai tij Zeqë Kuqi është këngëtar i njohur i muzikës popullore dhe motra e tij Yllka gjithashtu këngëtare e shquar.Read More

Filloi punën në internet Radio Prosperiteti e komunitetit Egjyptian

Kulturë, Lajme July 12, 2013 at 6:44 pm

Në qytetin tonë  solemnisht u bë përurimi I Radio Prosperitetit që është një hap I rëndësishëm drejtë  përmbushjes së planit lokal të veprimit, në komponentin e medies dhe kulturës I cili njëherit është edhe synimi I Zyrës Komunale për Kthim dhe Komunitete dhe përgjithësisht synim I Kuvendit Komunal. Kjo radioRead More

Doli revista Gjakovapress nr. 59

Doli revista Gjakovapress nr. 59

Aktuale, Gjakova Presss, Kulturë July 9, 2013 at 10:38 am

Në këtë numër, pos tjerash  mundë të lexoni:   Gjakova kremtoi Ditën e Çlirimit Inva Mula Nderi i Qytetit Edi dhe  Rubini fitues të Olimpiadës shkencore Vërshimet në Gjakovë Gjakovari që shkroi historinë e Suedisë Muzikë: Vali,Yllnori… FEJTONET NGA KULTURA DHE SPORTI   REVISTA EDHE  NË INTERNET:  GJAKOVAPRESS.INFO

Edhe një tjetër gjakovar me medaljen e bronztë nga Olipiada e gjenive në New York

Edhe një tjetër gjakovar me medaljen e bronztë nga Olipiada e gjenive në New York

Aktuale, Intervista, Kulturë June 24, 2013 at 11:47 pm

Krahas Edi Muhagjerit dhe Rubin Daisë që moren medalje të art, nga Neë York-u, ku u mbajt olimpiada e gjenive me temën shkencore,  me medalje të bronztë u kthye edhe një tjetër i ri nga Gjakova i cili aktualisht jeton në Prishtinë e që mëson në kolegjin “Mehmt Akif” nëRead More

Nxënësit gjakovarë Rubin Daija dhe Edi Muhaxhiri   triumfues  në Olimpiadën e gjenive në Amerikë

Nxënësit gjakovarë Rubin Daija dhe Edi Muhaxhiri triumfues në Olimpiadën e gjenive në Amerikë

Aktuale, Kulturë, Lajme June 23, 2013 at 1:55 pm

Nxënësit gjakovarë Rubin Daija dhe Edi Muhaxhiri  të Kolegjit “Mehmet Akif” kanë triumfuar  në Olimpiaden e gjenive  për  projektet lidhur me ambientin që është mbajtur nga data 16 deri më 21 qershor në New York të SHBA-ve. Ata janë prezantuar me arritjet në fushën shkencore me temën    “ ABSORBIMIRead More

A po rregullohet më në fund Kulla e Sahatit?

Aktuale, Kulturë, Lajme June 20, 2013 at 9:42 pm

Osman Gojani, drejtor i Qendrës Rajonale për Mbrojtjen e Monumenteve të Kulturës në Gjakovë, tha se gjatë javës së ardhshme pritet identifikimi i saktë i dëmtimit të orës dhe më pastaj rikthimi i saj në funksion. Kulla e Sahatit, një eksponat për shumë çka i veçantë dhe karakteristikë për këtëRead More