Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Edhe një tjetër gjakovar me medaljen e bronztë nga Olipiada e gjenive në New York

Edhe një tjetër gjakovar me medaljen e bronztë nga Olipiada e gjenive në New York

Aktuale, Intervista, Kulturë June 24, 2013 at 11:47 pm

Krahas Edi Muhagjerit dhe Rubin Daisë që moren medalje të art, nga Neë York-u, ku u mbajt olimpiada e gjenive me temën shkencore,  me medalje të bronztë u kthye edhe një tjetër i ri nga Gjakova i cili aktualisht jeton në Prishtinë e që mëson në kolegjin “Mehmt Akif” nëRead More

Nxënësit gjakovarë Rubin Daija dhe Edi Muhaxhiri   triumfues  në Olimpiadën e gjenive në Amerikë

Nxënësit gjakovarë Rubin Daija dhe Edi Muhaxhiri triumfues në Olimpiadën e gjenive në Amerikë

Aktuale, Kulturë, Lajme June 23, 2013 at 1:55 pm

Nxënësit gjakovarë Rubin Daija dhe Edi Muhaxhiri  të Kolegjit “Mehmet Akif” kanë triumfuar  në Olimpiaden e gjenive  për  projektet lidhur me ambientin që është mbajtur nga data 16 deri më 21 qershor në New York të SHBA-ve. Ata janë prezantuar me arritjet në fushën shkencore me temën    “ ABSORBIMIRead More

A po rregullohet më në fund Kulla e Sahatit?

Aktuale, Kulturë, Lajme June 20, 2013 at 9:42 pm

Osman Gojani, drejtor i Qendrës Rajonale për Mbrojtjen e Monumenteve të Kulturës në Gjakovë, tha se gjatë javës së ardhshme pritet identifikimi i saktë i dëmtimit të orës dhe më pastaj rikthimi i saj në funksion. Kulla e Sahatit, një eksponat për shumë çka i veçantë dhe karakteristikë për këtëRead More

Gjon Nikollë Kazazi figurë e ndritur gjithëshqiptare

Aktuale, Kulturë, Lajme June 20, 2013 at 1:45 pm

Qendra për Aftësim dhe Këshillim Profesional në Gjakovë të enjten  me një veprimtari kulturore e artistike kujtojë veprimtarinë e Gjon Nikollë Kazazit, emrin e të cilit me krenari e mbanë kjo vatër arsimore. Me këtë rast u tha se Kazazi është autori shqiptar më i spikatur i shekullit XVIII, qëRead More

Sofra Dardane 2013

Aktuale, Kulturë June 19, 2013 at 1:05 pm

TROPOJË- Për tre net me radhë në qytetin verior, në prehër të Alpeve, në “Bajram Curri” u zhvillua për të njëmbëdhjetën herë me radhë, “Sofra Dardane-2013”. Në këtë eveniment kulturor të vitit, morën pjesë me dhjetëra grupe dhe ansamble të ndryshme nga të gjitha trevat shqipfolëse shqiptare dhe interpretuan mbi 600Read More

Vazhdojnë koncertet solistike të nxënësve të “Prenk Jakovës”

Kulturë June 18, 2013 at 7:49 pm

Në sallën koncertale të shkollës së muzikës të martën në mbrëmje u mbajt Koncert  recital për piano nga nxënësi i kësaj shkolle Gent Kumnova nga  klasa e Prof. Nezahate Shala,  drejtimi instrumental. Genti me këtë rast interpretoi vepra të kompozitorëve të njohur botëror : J. S.Bach, L.V Betoven, F. Chopin,Read More

Miss-et e botes në Gjakovë

Aktuale, Kulturë June 18, 2013 at 1:05 pm

Vashat pjesëmarrëse të garës së bukurisë “Miss Freedom of the World 2013” të martën ishin mysafire të qytetit të Gjakovës. Ato me këtë rast vizituan Kuvendin komunal të Gjakovës ku kryetari komunës pal lekaj u urojë mirëseardhje dhe u dëshirojë suksese në këtë garë,që sic tha ai, promovon miqësinë, lirinë,Read More

Shfaqet premiera e dytë për këtë vit e Teatrit profesionist

Kulturë June 13, 2013 at 11:43 pm

Pas premierës “Revolveri” me të cilën Trupa e Teatrit Profesionist në Gjakovë e hapi sezonin teatror për këtë vit, ansambli i kësaj shtëpie teatrore sonte shfaqi premierën e dytë, komedinë “Burri i gruas s’ime” të autorit kroat Mirko Gavran, me regji të Fatmir Hysenit, skenografi e kostume të Petrit BakallitRead More

Yllka Domi, vajza që nuk deshi përmendore

Aktuale, Kulturë, Lajme June 13, 2013 at 11:15 pm

Ishte vetëm 17 vjeçare, por ishte dukshëm më e veçantë se bashkëmoshatarët e saj. Aktiviste e gjithanshme, valltare, aktore, poeteshë e në fund edhe lufëtare për liri e dëshmore. Ishte kjo Yllka Domi, që me vepren e saj ka lënë nga një copë shpirt të vetin tek secili që eRead More

Mbahet manifestimi “Në rrugën time me Yllka Domin, poete dhe dëshmore”

Aktuale, Kulturë, Lajme June 12, 2013 at 8:41 pm

Qendra Kombëtare e poetëve, shkrimtarëve dhe artistëve Gjakova me 13 Qershor, organizojnë manifestimin tradicional “Në rrugën time me Yllka Domin, poete dhe dëshmore”. Me këtë rast do të promovohet kënga “Liri e pa kuptuar”, pastaj libri “Në rrugëtim me Yllka Domin” si dhe ndarja e çmimit Yllka Domi për kontributRead More