Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Nxënësit vet kreator dhe ideator të librave

Aktuale, Kulturë, Lajme May 27, 2013 at 2:02 pm

Në ambientet e shkollës nëntë-vjeçare “Zekeria Rexha” në Gjakovë, të hënën  u mbajt ekspozita me librat e krijuar nga vet  nxënësit që  i kanë konstruktuar dhe ideuar me  përmbajtje adekuate. Organizator të këtij Panairi, në të cilin morën pjesë pesë komuna të Kosovës nga regjioni i Gjakovës, është USAID-i dheRead More

Koncert I Orkestres së Shkolles Muzikës “Prenk Jakova”

Aktuale, Kulturë May 27, 2013 at 1:02 pm

Shkolla e Mesme e Muzikës “Prenk Jakova” na Gjakovë po vazhdon me prezentimet e saja mbresëlënëse, ku nga orkestrina e saj, sëfundmi publiku adhurues i muzikës serioza ka patur rastin të dëgjojë vepra të dy kolosëve botëror dhe një shqiptar. Në koncertin simfonik të dirigjuar nga Pëllumb Vula dhe nëRead More

Cikël poetik nga Agim Gjakova

Gjakova Presss, Kulturë May 23, 2013 at 9:53 pm

Agim Gjakova  Tungjatjeta qyteti im  Nga kryeqyteti erdha me një thes gënjeshtra e hidhura më ndiqte mbrapa më shkrehte në vaj më shkrinte diell e hënë më valëviste flokët buzën ma dridhte në vaj ooo, ku jeni kujtimet e mia të sinqerta që për shtatëdhjetë vjetë nuk më latë tëRead More

Vigani lë shtëpinë e “Big Brother”

Kulturë, Lajme May 19, 2013 at 1:30 pm

Vigani nuk do të ketë më mundësinë që të fitojë çmimin e madh prej 100 milionë lekësh dhe mundësinë për t’u shndërruar në fituesin e edicionit të gjashtë të “Big Brother”, pasi me votat e publikut, ai u detyrua të braktiste shtëpinë më të famshme në Shqipëri në spektaklin eRead More

“Revolveri” shfaqet në Teatrin e Gjakovës

“Revolveri” shfaqet në Teatrin e Gjakovës

Aktuale, Kulturë May 17, 2013 at 3:39 pm

Njerëzit bëjnë çdo të zezë për të ardhur në pushtet, e kur vijnë bëjnë çdo të zezë për ta mbajtur atë. Kjo shkurtimisht ishte fabula e Komedisë “Revolveri”, premiera e së cilës u dha të entjen në mbrëmje në Teatrin Profesionist të Gjakovës. Vepra e autorit hungarez Goergey Gabor, eRead More

U shfaq premiera e TP të Gjakoves,”Revolveri”

Kulturë, Lajme May 15, 2013 at 1:41 pm

Teatri Profesionist i Gjakovës, të enjten ne mbremje  hapi sezonin teatral me shfaqjen “Revolveri” të autorit Goergy Gabor. Shfaqja është inskenuar me regji të regjisores Burbuqe Berisha dhe me asistent regjie Behar Zenelaj. Muzika është kompozuar nga Trimor Dhomi ndërsa skenografia dhe kostumografia nga Petrit Bakalli. Në këtë shfaqje komedi aktruanRead More

Filloi Java e Mitingut që i kushtohet Ali Podrimes

Filloi Java e Mitingut që i kushtohet Ali Podrimes

Kulturë, Lajme May 9, 2013 at 2:06 pm

Mitingu i poezisë “Gjakova 2013” i kushtohet poetit Ali Podrimja. Ali Podrimja vdiq në korrikun e vitit 2012, në Lodeve te Francës, në qytetin ku ishte pjesëmarrës në një manifestim poetik. Fati e deshi që ai të vdes aty papritmas. Ky qytet, Lodeve në France, ka ndier një obligim moralRead More

Orari I mbajtjes së veprimtarive të  Mitngut të 49-të  Poezisë

Orari I mbajtjes së veprimtarive të Mitngut të 49-të Poezisë

Kulturë May 7, 2013 at 1:38 pm

Mitingu i 49-të i poezisë mbahet me datë 11 maj, në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”. Nga organizatorët, Klubi Letrar “Gjon Nikollë Kazazi” dhe me mbështje të Komunës së Gjakovës si tradicionalisht do të ketë dhe organizime paraprake të emërtuar “Java e Mitingut 2013”. Sipas agjendës, me datë 8 maj,Read More

QKPSHA “GJAKOVA” BOTON DY VEPRA TË AUTORES SHKENDIJE HODA

Kulturë May 6, 2013 at 7:54 pm

Kontributdhënësit dhe sakrificëbërësit nuk duhet të harrohen asnjëherë e duhet të nderohen në çdo menyrë të mundshme, por mbi të gjitha ata duhet nderuar duke shkruar për ta, për kontributin e sakrificën e tyre. Në këta hapa ka ecur edhe poetesha Shkendije Hoda, e cila të dielen me 5 Maj,Read More

Zejet e Gjakovës: qeleshepunuesit (plisagjinjt)

Gjakova Presss, Kulturë April 30, 2013 at 8:49 am

Radha e dyqaneve të plisave në krahun e majtë në  “Tenelzen e namazgjahut” të Gjakovës e që vazhdonte varg deri tek “Loma e Drithit” e tutje nëpër Çarshinë e Vjetër e ruajtur në fotografi, incizime e kujtime nga breza të mesëm e të moshuar, tregon për një zhvillim të madhRead More