Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

U shfaq premiera e TP të Gjakoves,”Revolveri”

Kulturë, Lajme May 15, 2013 at 1:41 pm

Teatri Profesionist i Gjakovës, të enjten ne mbremje  hapi sezonin teatral me shfaqjen “Revolveri” të autorit Goergy Gabor. Shfaqja është inskenuar me regji të regjisores Burbuqe Berisha dhe me asistent regjie Behar Zenelaj. Muzika është kompozuar nga Trimor Dhomi ndërsa skenografia dhe kostumografia nga Petrit Bakalli. Në këtë shfaqje komedi aktruanRead More

Filloi Java e Mitingut që i kushtohet Ali Podrimes

Filloi Java e Mitingut që i kushtohet Ali Podrimes

Kulturë, Lajme May 9, 2013 at 2:06 pm

Mitingu i poezisë “Gjakova 2013” i kushtohet poetit Ali Podrimja. Ali Podrimja vdiq në korrikun e vitit 2012, në Lodeve te Francës, në qytetin ku ishte pjesëmarrës në një manifestim poetik. Fati e deshi që ai të vdes aty papritmas. Ky qytet, Lodeve në France, ka ndier një obligim moralRead More

Orari I mbajtjes së veprimtarive të  Mitngut të 49-të  Poezisë

Orari I mbajtjes së veprimtarive të Mitngut të 49-të Poezisë

Kulturë May 7, 2013 at 1:38 pm

Mitingu i 49-të i poezisë mbahet me datë 11 maj, në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”. Nga organizatorët, Klubi Letrar “Gjon Nikollë Kazazi” dhe me mbështje të Komunës së Gjakovës si tradicionalisht do të ketë dhe organizime paraprake të emërtuar “Java e Mitingut 2013”. Sipas agjendës, me datë 8 maj,Read More

QKPSHA “GJAKOVA” BOTON DY VEPRA TË AUTORES SHKENDIJE HODA

Kulturë May 6, 2013 at 7:54 pm

Kontributdhënësit dhe sakrificëbërësit nuk duhet të harrohen asnjëherë e duhet të nderohen në çdo menyrë të mundshme, por mbi të gjitha ata duhet nderuar duke shkruar për ta, për kontributin e sakrificën e tyre. Në këta hapa ka ecur edhe poetesha Shkendije Hoda, e cila të dielen me 5 Maj,Read More

Zejet e Gjakovës: qeleshepunuesit (plisagjinjt)

Gjakova Presss, Kulturë April 30, 2013 at 8:49 am

Radha e dyqaneve të plisave në krahun e majtë në  “Tenelzen e namazgjahut” të Gjakovës e që vazhdonte varg deri tek “Loma e Drithit” e tutje nëpër Çarshinë e Vjetër e ruajtur në fotografi, incizime e kujtime nga breza të mesëm e të moshuar, tregon për një zhvillim të madhRead More

“Hafizët e Gjakovës- Krenaria e Kosovës” – Mexhid Yvejsi

Kulturë April 29, 2013 at 6:53 am

Këto ditë ka dalë nga shtypi libri me titull “Hafizët e Gjakovës- Krenaria e Kosovës” i autorit Mexhid Yvejsi. Në këtë botim pos tjerash flitet për emra të shquar të jetës fetare dhe kombëtare. Autori për këtë botim thotë se është një libër i vogël por që flet për burraRead More

Shfaqet premiera e mjuziklit “Arjeta dhe Gëzimi”

Aktuale, Kulturë, Lajme April 20, 2013 at 6:59 pm

Salla koncertale e shkolles se muzikes “Prenk Jakova” ka shperthyer nga duartrokitjet duke shpërblyer talentin e pjesemarrësve të mjuziklit “Arjeta dhe Gezimi”,  sipas skenarit të Ilir Gjocajt, me muzikë të Trimor Dhomit dhe në regji të Georg Darvas-it. Rreth 70 anëtarë të këtij mjuzikelli janë prezantuar me një lojë tëRead More

“Tanagra- historia e genit dhe gjuhës” promovohet në Gjakovë

Kulturë, Lajme April 20, 2013 at 12:46 pm

Etnogjeneza dhe lashtësia e shqiptarëve është dëshmuar edhe në librin “Tanagra” të autorit nga Shkodra Naim Laçej, promovimi i të cilit u bë të shtunën në Gjakovë.   Autori Naim Laçej është ndjerë i lumtur për faktin se ky libër u promovua në qytetin e  Gjakovës për të cilin tha se Read More

Të premten premiera e mjuziklit origjinal ”Arjeta & Gëzimi”

Aktuale, Kulturë, Lajme April 17, 2013 at 8:12 pm

Të premten (19.04.2013) në ora 19:00 do të shfaqet premiera e mjuziklit original “ Arjeta & Gëzimi “  A Jorney of Love”,  në sallën koncertale të Shkollës së mesme dhe të Ulët të muzikës “ Prenk Jakova “ në Gjakovë. Sipas Astrit Pallaskës,   drejtor i  shkollës së muzikës, kjo shfaqje muzikoreRead More

“Gjaku i Arbrit” shfaqje në Tiranë e të rinjve gjakovar

Aktuale, Kulturë, Lajme April 17, 2013 at 2:08 pm

Trupa e aktorëve të rinj të Gjakovës ka dhënë mbrëmjen e së martës në Tiranë shfaqjen e njohur të Fadil Krajes “Gjaku i Arbrit” e cila bazohet në besën e Konstandinit. Në sallën “Shekspir” të Teatrit të Metropolit, loja e të rinjve gjakovarë është mirëpritur, ndërsa ka kulmuar në fund tëRead More