Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Sot fillon “Gjakova Film Festival 2013”

Aktuale, Kulturë March 21, 2013 at 7:03 am

Me bashkorganizim të Drejtorisë së Kulturës dhe Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve – “Etuta” dhe me përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjakovës,  Pal Lekaj të enjten fillon  edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit  të metrazhit të shkurtër GJAKOVA FILM FESTIVAL i cili  do të zgjasë  deri me  24 marsRead More

Për 7 mars: Të përqafoj me gëzimin e këtyre çunave për SHKRONJAT E ARTA SHQIPE

Për 7 mars: Të përqafoj me gëzimin e këtyre çunave për SHKRONJAT E ARTA SHQIPE

Kulturë March 16, 2013 at 6:52 pm

Shkruan: Prof. SAMILE HARAÇIA

Fotografia e Shkelzen Rexhës fituese e garës kombëtare,

Fotografia e Shkelzen Rexhës fituese e garës kombëtare,

Kulturë March 1, 2013 at 2:36 pm

Fotografia e fotografit Shkelzen Rexha , që është vënë në ballinën e numrit 54 të  revistës ” Gjakovapress” është vlerësuar lartë në një garë kombëtare të fotografisë.në fakt Rexha është njeri nga pesë  fituesit e garës kombëtare për fotografinë më të mirë në rrjetet sociale, #InstaKosova, të organizuar nga MinistriaRead More

Historia e fotografisë kosovare fillon në Gjakovë

Historia e fotografisë kosovare fillon në Gjakovë

Gjakova Presss, Intervista, Kulturë March 1, 2013 at 2:33 pm

 Ahmet Zherka, legjenda e fotografisë     Nihat Zherka flet për historinë e gjyshit Ahmet  Zherka që vuri themelet e fotografisë në Kosovë      Qyteti Gjakovës është  qyteti i parë që falë fotografëve të mirënjohur ka lënë gjurmë në fushën e fotografisë në Kosovë dhe në trojet shqiptare. Është fotografiRead More

Sukses I pianistes  gjakovare  Mrika Sefa në Francë

Sukses I pianistes gjakovare Mrika Sefa në Francë

Kulturë February 13, 2013 at 3:45 pm

    Ditë me parë përfunduan garat në  konkursin e muzikës në Francë (Concours musical de France) që është një garë pianistike me renome botërore dhe me një traditë të gjatë, që nga viti 1979 ku studentja e vitit të dytë të muzikës në Bern të Zvicres, Mrika Sefa u shpallRead More

SHKËLZEN REXHA, PËRFAQËSUESI I FOTOGRAFISË SHQIPTARE.

SHKËLZEN REXHA, PËRFAQËSUESI I FOTOGRAFISË SHQIPTARE.

Kulturë February 8, 2013 at 10:57 pm

NJË PORTRET MIQËSOR PËR FOTOGRAFIN E NJOHUR GJAKOVAR   Me pamjen prej një mësuesi “babaxhan”, ai të afrohet ngadalë dhe pasi të përshëndet me përzemërsi nis bisedën e rastit. Mirësjellja është gjëja e parë që duket sheshit. Më pas e pyet se përse e mban në qafë aparatin fotografik. PëgjigjaRead More

KUR VETERANËT NDAJNË GËZIMIN PËR FESTËN E SHKOLLËS

KUR VETERANËT NDAJNË GËZIMIN PËR FESTËN E SHKOLLËS

Fejtone, Kulturë February 3, 2013 at 9:37 pm

Impresione       Kur nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës fillore “Yll Morina” kremtojnë  festën e shkollës këtë e bëjnë me  veprimtari të shumta kulturore e sportive. Ato nisin me vënien e kurorave dhe homazheve në varrin e dëshmorit Yll Morina, emrin e të cilit me krenari e mban kjoRead More

Hapja e Universitetit publik në Gjakovë – mundësi dhe nevojë e kahershme

Hapja e Universitetit publik në Gjakovë – mundësi dhe nevojë e kahershme

Kulturë February 2, 2013 at 10:00 pm

Shkruan: Prof. dr. Masar RIZVANOLLI                                                                                       Në qarqet politike, ekonomike, kulturore e mbi të gjitha, në qarqet arsimore të Komunës së Gjakovës qysh moti është përqafuar dëshira e tërë popullatës së kësaj ane përRead More

PSE NJË TURIST DUHET  TA  VIZITOJË  GJAKOVËN?

PSE NJË TURIST DUHET TA VIZITOJË GJAKOVËN?

Kulturë January 25, 2013 at 4:08 am

      Shkruan: prof.dr. Masar Rizvanolli                      Gjakova është atraktive për turizmin kulturor dhe fetar.Ndër objektet kulturore historike dhe fetare më të rendësishme janë:   1.      Tërësia  urbanistike e Çarshisë së Madhe. Çarshia e Madhe paraqet njerin nga komplekset monumentale më të mëdha jo vetëm në Kosovë, por edhe jashtRead More

Kujtim brezash dhe krijuesish

Kujtim brezash dhe krijuesish

Gjakova Presss, Kulturë January 25, 2013 at 4:04 am

RINIA E DYTË E NEVRUZIT   Në fillim të këtij shkrimi do të shërbehem me një mendim të filozofit të madh të Greqisë antike, Demokritit: ”njeriu duhet të kujdeset më tepër për shpirtin së për trupin”.  Për mikun tim Nevruzin, protagonistin e kësaj kollumne, zoti ishte kujdesur që përveç  shpirtitRead More