Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Festina Mejzini dhe KAS rikthehen fuqishëm në Top Fest 10

Kulturë March 23, 2013 at 7:05 am

Nga Ermira Babamusta-            Festina Mejzini tregoi zërin e saj të fuqishëm dhe të veçantë në X-FactorAlbania, ku la përshtypje shumë të mira për publikun dhe adhuruesit e saj. Zëri i saj i fuqishëm dhe karakteristik e bën atë këngëtaren e re më të mirë nëRead More

DR.SC. QAMIL  HAXHIBEQIRI –  AVANCUES I SHKENCËS SË TOPOLOGJISË

DR.SC. QAMIL HAXHIBEQIRI – AVANCUES I SHKENCËS SË TOPOLOGJISË

Kulturë March 22, 2013 at 4:04 pm

 Shkruan:  Prof. Dr. Ruzhdi SEFA Fakulteti i Inxhinierisë Elektrike dhe Kompjuterike

Sot fillon “Gjakova Film Festival 2013”

Aktuale, Kulturë March 21, 2013 at 7:03 am

Me bashkorganizim të Drejtorisë së Kulturës dhe Shoqatës së Shkrimtarëve dhe Artistëve – “Etuta” dhe me përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Gjakovës,  Pal Lekaj të enjten fillon  edicioni i dytë i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit  të metrazhit të shkurtër GJAKOVA FILM FESTIVAL i cili  do të zgjasë  deri me  24 marsRead More

Për 7 mars: Të përqafoj me gëzimin e këtyre çunave për SHKRONJAT E ARTA SHQIPE

Për 7 mars: Të përqafoj me gëzimin e këtyre çunave për SHKRONJAT E ARTA SHQIPE

Kulturë March 16, 2013 at 6:52 pm

Shkruan: Prof. SAMILE HARAÇIA

Fotografia e Shkelzen Rexhës fituese e garës kombëtare,

Fotografia e Shkelzen Rexhës fituese e garës kombëtare,

Kulturë March 1, 2013 at 2:36 pm

Fotografia e fotografit Shkelzen Rexha , që është vënë në ballinën e numrit 54 të  revistës ” Gjakovapress” është vlerësuar lartë në një garë kombëtare të fotografisë.në fakt Rexha është njeri nga pesë  fituesit e garës kombëtare për fotografinë më të mirë në rrjetet sociale, #InstaKosova, të organizuar nga MinistriaRead More

Historia e fotografisë kosovare fillon në Gjakovë

Historia e fotografisë kosovare fillon në Gjakovë

Gjakova Presss, Intervista, Kulturë March 1, 2013 at 2:33 pm

 Ahmet Zherka, legjenda e fotografisë     Nihat Zherka flet për historinë e gjyshit Ahmet  Zherka që vuri themelet e fotografisë në Kosovë      Qyteti Gjakovës është  qyteti i parë që falë fotografëve të mirënjohur ka lënë gjurmë në fushën e fotografisë në Kosovë dhe në trojet shqiptare. Është fotografiRead More

Sukses I pianistes  gjakovare  Mrika Sefa në Francë

Sukses I pianistes gjakovare Mrika Sefa në Francë

Kulturë February 13, 2013 at 3:45 pm

    Ditë me parë përfunduan garat në  konkursin e muzikës në Francë (Concours musical de France) që është një garë pianistike me renome botërore dhe me një traditë të gjatë, që nga viti 1979 ku studentja e vitit të dytë të muzikës në Bern të Zvicres, Mrika Sefa u shpallRead More

SHKËLZEN REXHA, PËRFAQËSUESI I FOTOGRAFISË SHQIPTARE.

SHKËLZEN REXHA, PËRFAQËSUESI I FOTOGRAFISË SHQIPTARE.

Kulturë February 8, 2013 at 10:57 pm

NJË PORTRET MIQËSOR PËR FOTOGRAFIN E NJOHUR GJAKOVAR   Me pamjen prej një mësuesi “babaxhan”, ai të afrohet ngadalë dhe pasi të përshëndet me përzemërsi nis bisedën e rastit. Mirësjellja është gjëja e parë që duket sheshit. Më pas e pyet se përse e mban në qafë aparatin fotografik. PëgjigjaRead More

KUR VETERANËT NDAJNË GËZIMIN PËR FESTËN E SHKOLLËS

KUR VETERANËT NDAJNË GËZIMIN PËR FESTËN E SHKOLLËS

Fejtone, Kulturë February 3, 2013 at 9:37 pm

Impresione       Kur nxënësit dhe mësimdhënësit e shkollës fillore “Yll Morina” kremtojnë  festën e shkollës këtë e bëjnë me  veprimtari të shumta kulturore e sportive. Ato nisin me vënien e kurorave dhe homazheve në varrin e dëshmorit Yll Morina, emrin e të cilit me krenari e mban kjoRead More

Hapja e Universitetit publik në Gjakovë – mundësi dhe nevojë e kahershme

Hapja e Universitetit publik në Gjakovë – mundësi dhe nevojë e kahershme

Kulturë February 2, 2013 at 10:00 pm

Shkruan: Prof. dr. Masar RIZVANOLLI                                                                                       Në qarqet politike, ekonomike, kulturore e mbi të gjitha, në qarqet arsimore të Komunës së Gjakovës qysh moti është përqafuar dëshira e tërë popullatës së kësaj ane përRead More