Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kulturë

Mbahet Mitingu i Poezisë i 53-ti

Mbahet Mitingu i Poezisë i 53-ti

Kulturë, Lajme December 2, 2017 at 8:00 pm

Me ndarjen e çmimeve tradicionale, të premten mbrëma në Gjakovë është mbyllur Mitingu i 53-të i Poezisë në Gjakovë. Ndonëse me shumë vështirësi financiare dhe me disa muaj vonesë, ky Miting ka arritur që të mbledhë poet nga shumë treva shqiptare për të mos e ndalur traditën mbi gjysmë shekulli.Read More

Në vendlindje e kujtojnë piktorin Qamil Grezda

Në vendlindje e kujtojnë piktorin Qamil Grezda

Kulturë, Lajme November 28, 2017 at 9:52 pm

Në kuadër të Festës së Flamurit, të martën në mbrëmje , në foajenë e pallatit të kulturës në Gjakovë u hap  ekspozita e piktorit nga Gjakova, i cili ka jetuar e vepruar në Shqipëri, Qamil Grezda, në 100 vjetorin e lindjes.  Ekspozitën me titull “Grabitqari i bukurisë së natyrës” të autorit QamilRead More

Urime të përzemërta, për Festën e  Pavarësisë dhe të Krenarisë  sonë Kombëtare!…

Urime të përzemërta, për Festën e Pavarësisë dhe të Krenarisë sonë Kombëtare!…

Aktuale, Kulturë November 28, 2017 at 4:21 pm

Nga: Prof. Murat Gecaj,  publicist e studiues  1. Në historinë mijëravjeçare të popujve, ngjarja  më e shënuar, për ata, është shpallja e pavarësisë ose data e formimit të shtetit të tyre. Secili vend, duke iu drejtuar historisë së vetë, krenohet me të kaluarën dhe projekton të ardhmen e tij mëRead More

????????????????????????????????????

Rrugëtimi artistik i Halil Muhaxherit përmes ekspozitës “në shqetësime dhe heshtje”

Kulturë November 21, 2017 at 2:03 pm

Galeria Kombëtare e Kosovës më 20 Nëntor 17  solli ekspozitën retrospektivë ‘…në shqetësime dhe heshtje…’ të Halil Muhaxherit. Kjo ekspozitë retrospektive erdhi për të përjetësuar veprat e të ndjerit dhe për të përçuar fuqinë e veprave unike, edhe pa prezencën e tij fizike. Kjo ekspozitë prezantoi për artdashësit veprimtarinë disaRead More

Premiera e tretë  për këtë vit “Let’s have sex”

Premiera e tretë për këtë vit “Let’s have sex”

Kulturë November 16, 2017 at 6:40 pm

Teatri I qytetit Hadi Shehu të premten në mbrëmje sjellë në skenë premierën e  tretë për këtë vit ,shfaqjen “Let’s have sex” të autorit Valentin Krasnogorov, përkthyer nga Bardhi Bakija  e në regji  të Valon Pallaskës . Pallaska ka prapa vetes një ekip prej pesë aktorësh, të cilët janë tëRead More

Grupi NA dhe Festina Mejzini pjesë e Festivalit të 56 të Këngës në RTSH

Grupi NA dhe Festina Mejzini pjesë e Festivalit të 56 të Këngës në RTSH

Aktuale, Kulturë November 15, 2017 at 9:57 pm

Grupi NA dhe këngëtarja Festina Mejzini do të jenë pjesë e Festivalit të 56 të Këngës në RTSH. Artistët gjakovarë do të jenë të vetmit pjesëmarrës kosovarë në këtë edicion të festivalit. Sipas organizatorëve, ka pasur 70 këngë që kanë aplikuar për t’u ngjitur në skenën e këtij festivali, porRead More

Mbahet edicioni 11-të Lyra fest 2017

Mbahet edicioni 11-të Lyra fest 2017

Kulturë November 13, 2017 at 9:20 am

Në sallën e mbushur me adhurues të këngës për fëmijë, në pallatin e Kulturës Asim Vokshi u mbajt edicioni i 11-të i festivalit të këngës për fëmijë “Lyra Fest”. Vendi i parë i takoi Jonida Brahimajt me këngën “Shëtitjet”. Vendi i 2 shkoi për Flutra Lokajn, ndërsa i treti KrojzaRead More

Andina Miss Fotozhenia në Miss Globe 2017

Andina Miss Fotozhenia në Miss Globe 2017

Kulturë November 5, 2017 at 9:17 am

Bukuroshja gjakovare Andina Pura, e shpallur vitin e kaluar si Miss earth në Miss Kosova mbrëmë ka shënuar edhe një sukses, kësaj radhe në arenën ndërkombëtare. Andina duke përfaqësuar bukurinë kosovare në Miss Globe 2017 që u mbajt në Tiranë me pjesëmarrjen e 58 bukurosheve nga bota, ka marrë çmiminRead More

Bie perdja e Komedia fest 2017 me “Tartufi” nga Teatri i Shkodres

Bie perdja e Komedia fest 2017 me “Tartufi” nga Teatri i Shkodres

Kulturë November 4, 2017 at 12:09 am

Në skenën e Pallatit të Kulturës, por edhe në ambijentet tjera kulturore për një javë u shfaqen komedi dhe programe tjera artistike që u ndoqen nga një numër I madh I adhuruesve të teatrit dhe muzikës.  Me komedinë e famshme “Tartufi” të Molierit, me regjinë e Kushtrim Bekteshit, trupa eRead More

Baleti “Një legjendë për dashurinë” shfaqet në skenën e Gjakovës

Baleti “Një legjendë për dashurinë” shfaqet në skenën e Gjakovës

Kulturë November 3, 2017 at 11:40 pm

Anipse  salla e madhe e Pallatit të Kulturës  nuk ishte e mbushur, ata shikues që të premten në mbrëmje vendosen për të qenë prezentë në  një ngjarje të veçantë kulturore u ndanë të kënaqur me emocionet që dha   baleti i  Trupës së Baletit Kombëtarë të Kosovës. Ky ansambël artistik,  qëRead More