Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lajme

Përkujtohen veprimtarët e martirizuar të LDK-së

Lajme March 24, 2013 at 6:42 pm

Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mori pjesë të dielen  në  Akademinë Përkujtimore në nderim të veprës dhe kontributit jetësor të veprimtarëve të saj të martirizuar, prof. dr. Bardhyl Çaushi, Prof. Mark Malota, Avokat Urim Rexha, Prof. Gjergj Sokoli, organizuar nga Dega e Lidhjes Demokratike te Kosovës në Gjakovë. Mustafa thaRead More

Moti me diell mirëpritet nga fermerët

Aktuale, Lajme March 23, 2013 at 2:18 pm

  Përmirësimi i motit ka nxitur fermerët që me përkushtim ti fillojnë punët përgatitore për fushatën e mbjelljeve pranverore. Këtë pranverë në komunën e Gjakovës  do të mbillen 6 mijë e 533 hektarë me kultura të ndryshme bujqësore,  ndërkohë që do të dominojë misri,  i cili do të mbillet nëRead More

Të dielen Akademi përkujtimore

Të dielen Akademi përkujtimore

Lajme March 23, 2013 at 1:38 pm

Dega e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Gjakovë,  ka njohtuar mediet se nën patronatin e Akad. Isa Mustafa, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, organizon Akademi Përkujtimore në nderim të veprës dhe kontributit jetësor të veprimtarëve të saj të martirizuar: Prof. dr. Bardhyl Çaushi, Prof. Mark Malota, Avokat Urim Rexha,Read More

Gjakova me rezerva dhe ujë cilësorë të pijes

Aktuale, Lajme March 22, 2013 at 3:45 pm

22 marsi është dita botërore e ujit. Komuna e Gjakovës hynë mes zonave që ka ujë të mjaftueshëm të  pijes. Liqeni i Radonqit paraqet një nga pasuritë më të mëdha kombëtare, prej nga furnizohen cdo ditë, 24 orë pandërprerë  rreth 250 mijë banorë të komunës së Gjakovës, Rahovecit dhe tëRead More

Pranvera erdhi me shiun dhe Gjakova Film Festivalin

Pranvera erdhi me shiun dhe Gjakova Film Festivalin

Lajme March 21, 2013 at 11:12 pm

Sot zyrtarisht ka nisë stina e pranverës, por për dallim nga dita e djeshme kur kishim një mot me diell e të ngrohtë, sot  fillimin e stinës më të bukur të vitit po e shoqërojnë reshjet e shiut. Megjithatë fillimi i stinë së pranverës në Gjakovë vjen me një ngjarjeRead More

Qendra e Inkubatorit të Biznesit në Gjakovë synon zhvillimin e bizneseve të reja

Qendra e Inkubatorit të Biznesit në Gjakovë synon zhvillimin e bizneseve të reja

Aktuale, Lajme March 21, 2013 at 9:52 pm

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizoi sot një takim me ndërmarrësit nga Gjakova, në të cilën u diskutua për rëndësinë e hapjes së Qendrës së Inkubatorit të Biznesit, si dhe iniciativat tjera të kësaj ministrie, për të fuqizuar dhe promovuar ndërmarrësinë në Kosovë.  Zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Tregtisë dhe Industrisë,Read More

Në ditën e pranverës prezantohet Qendra Inovative

Aktuale, Lajme March 20, 2013 at 8:42 pm

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë  organizoi të enjten një takim për të dhënë më shumë informacione për Qendrën Inovative në Gjakovë. Mimoza Kusari-Lila ministre e MTI-së tha se  kjo ministri po punon ne disa drejtimer per te fuqizuar sektorin privat, të rrisë ndermarresine, te ndihmoje casjen ne financa te bizneseveRead More

KH Vëllaznimi në turinir ndërkombëtarë, Belgjikë dhe Hollandë

KH Vëllaznimi në turinir ndërkombëtarë, Belgjikë dhe Hollandë

Lajme, Sporti March 19, 2013 at 6:58 pm

Hendbollistët e ekipit te Vëllaznimit, mbrëmë kanë udhëtuar në një turne në Holandë dhe Belgjikë,  gjatë të cilës do ti zhvillojnë tri ndeshje miqësore me ekipet e këtyre dy shteteve evropiane. Menaxheri i Fondacionit “Podiatria”, organizatë që ka mundësuar udhëtimin dhe zhvillimin e këtyre ndeshjeve të klubit gjakovarë, Zija Marakola ka thënëRead More

Valbona Jetishi- Një mbrëmje artistike për artin e të dukurit

Valbona Jetishi- Një mbrëmje artistike për artin e të dukurit

Aktuale, Gjakova Presss, Lajme March 19, 2013 at 11:39 am

Promovimi solemn i një katalogu të qendres së bukurisë, Edona center me stilisten Valbona Jetishi, mbrëme në restaurantin Oita, ka mbledhur në Gjakovë, qindra mysafirë nga bota e artit , modelimit, muzikës dhe të skenës gjithëshqiptare. Për të dëshmuar artin e të dukurit bukur , me Make-Up, prerje dhe stilimRead More

Promovohen dy libra të rinj

Lajme March 16, 2013 at 2:58 pm

Në Pallatin e Kulturës ”Asim Vokshi”në Gjakovë të shtunën u bë promovimi i dy librave:  “Qamil F.Hoxha-Drini”(monografi) e autorit Shani Hoxha dhe “Lojëra popullore të Gjakovës” e autorit Muhamet Rogova. Promovimin e organizoi Shoqata e intelektualëve “Jakova”. Edhe pse të natyrave krejtësisht të ndryshme, siç u tha me këtë rast,Read More