Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lajme

PAS PUSHIMEVE DIMËRORE, FILLON GJYSMËVJETORI DYTË

PAS PUSHIMEVE DIMËRORE, FILLON GJYSMËVJETORI DYTË

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:55 am

  Gjakova të martën në mëngjes ka qenë më e gjallëruar, sepse  rreth 22 mijë e 500 nxënës të komunës  të përfshirë në arsimin fillorë dhe të mesëm, pas pushimeve 17 ditëshe dimërore ia kanë mësyrë objekteve të tyre shkollore për të vazhduar mësimet në gjysëmvjetorin e dytë të këtijRead More

“Thirrjet e nënave” dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! protesta në Gjakovë

“Thirrjet e nënave” dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! protesta në Gjakovë

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:54 am

Të dielën më  06.01.2013 nga ora 08:00 ka filluar një proteste para kishës ortodokse qe ndodhet ne rrugën “Mbretëresha Teutë” në Gjakovë. Numri i protestuesve ishte rreth 20 personave të cilët mbanin në duar disa fotografi të personave të zhdukur dhe të vrarë gjate luftës së fundit në Kosove, thuhetRead More

Aktualitetet gjakovar

Aktualitetet gjakovar

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:41 am

Besimtarët katolikë sot kremtojnë festën e krishtlindjeve, e cila simbolizon lindjen e Krishtit që mes njerëzve solli paqen, mirëqenien, lumturinë dhe harmoninë. Mbreme në orën 24, meshat tradicionale të Krishtilindjeve u organizuan në të gjitha kishat e komunës së Gjakovës ndërsa mesha kryesore,  e udhëhequr nga Pater Ndou, mbahet nëRead More

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:37 am

      Kompleksi Vokalo Instrumental “Skofiarët” nga Gjakova që ka lënë gjurmë në muzikën e lehtë shqipe, do të prezantohet këtë fundjavë në spektaklin mjaft të shikuar televiziv të Televizionit Klan në Tiranë me titull   “100 vjet muzikë”.  Spektakli “100 vjet muzikë” është një manifestim i këngës shqiptare,  nëRead More

Bora e parë në Gjakovë

Bora e parë në Gjakovë

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:23 am

  Bora e parë ka mbuluar të hënën Gjakovën dhe i ka dhënë ngjyrën e bukur tërë qytetit. Bashkë me borën erdhën edhe temperaturat më të ulëta të ajrit. Më të gëzuarit , padyshim se,  ishin fëmijët, ndërkohë që gjatë ditës së sotme aktualizohet më tepër çështja e ngrohjes. GjakovarëtRead More

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 3:21 am

Të shtunën në mbrëmje në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi është mbajtur Festivali i këngës për fëmijë “Lyra fest 2012” ku interpretuan 16 këngë të të reja të  kompozitorëve dhe solistëve nga shumë troje shqiptare. Festivali i sivjetmë është mbajtur në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dheRead More

Basketboll: Vëllaznimi: Peja  71:88 (38:42)

Basketboll: Vëllaznimi: Peja 71:88 (38:42)

Lajme, Sporti January 25, 2013 at 3:19 am

  Në një atmosferë të këndshme sportive, në Pallatin e Sporteve në Gjakovë të shtunën në mbrëmje  u zhvillua ndeshja e javës së pestë të BKT Superligës së Basketbollit Kosovar, në mes të Vëllaznimit, anëtarit të ri të kësaj lige dhe Pejës, skuadrës që ka investuar më së shumti nëRead More

Vellaznimi mposht Deçanin për Kupë

Vellaznimi mposht Deçanin për Kupë

Lajme, Sporti January 25, 2013 at 3:17 am

  Në stadiumin e qytetit në Gjakovë sot u zhvillua ndeshja e rrethit të parë të Kupës Futbollistike të Kosovës në mes të Vëllaznimit dhe Decanit që përfundojë me fitoren e “Kuq e zinjve” 2 me 1. Fitorja u arrit pas lojës shtesë, dy herë nga 15 minuta,  meqë nëRead More

Termeti ndjehet edhe në Gjakovë

Termeti ndjehet edhe në Gjakovë

Aktuale, Lajme January 25, 2013 at 2:14 am

Sizmografët e Rrjetit Sizmologjik të Kosovës kanë detektuar sot ( e merkurë)  në ora 14:38 minuta, një tërmet me epiqendër gjashtë kilometra në juglindje të Istogut. “Magnituda e tërmetit ishte M=5.2 shkallë të Rihterit, ndërsa intensiteti në epiqendër VII ballë, sipas MCS-64 thellësia 5.2 km”, thuhet në një njoftim tëRead More

Promovohet klubi I futbollit të vogël “Liburn”

Promovohet klubi I futbollit të vogël “Liburn”

Lajme, Sporti January 25, 2013 at 1:56 am

  Me ndeshjet  reviale në futsall, që u zhvilluan të dielen në mes të ekipeve “Yjet e Vëllaznimit dhe veteranëve të ekipit Bambo nga Prishtina si dhe ekipit të ri Liburn nga gjakova dhe atij Bambo nga Prishtina, u promovua solemnisht edhe një ekip I ri gjakovarë në futbol të vogël.Read More