Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lajme

Rruga Gjakovë-Tropojë me emrin e Eliot Engel

Rruga Gjakovë-Tropojë me emrin e Eliot Engel

Lajme March 29, 2019 at 11:28 pm

Gjakova e Tropoja dëshirojnë të bashkëpunojnë në shumë fusha. Kështu  thanë Kryetari i Komunës, Ardian Gjini dhe kryetari i komunesë së Tropojes , Besnik Dushaj gjatë vizitës që i pari komunës më 28 Mars,  i ka  bërë këtij qyteti verior të Shqipërisë. Gjatë këtij takimi miqësor u bisedua për projektetRead More

“Osman Taka”, një spektakel skeniko muzikor në skenën e Gjakovës

“Osman Taka”, një spektakel skeniko muzikor në skenën e Gjakovës

Kulturë, Lajme March 27, 2019 at 10:57 pm

Ditën botërore të Teatrit, 27 Marsin  gjakovarët e kanë shijuar të mërkuren në mbrëmje me spektaklin skenik dhe  muzikor “O. Taka”, të Teatrit të Baletit të Kosoves. Loja e bukur e balerinëve, ritmet atraktive muzikore dhe vet ngjarja që thurrej  në shfaqje, sollen emocione në skenën e Pallatit të kulturesRead More

Në  Çarshi të vogël po kryhen punime, shfrytëzohen rrugët anësore

Në  Çarshi të vogël po kryhen punime, shfrytëzohen rrugët anësore

Lajme March 1, 2019 at 9:00 pm

Në Çarshinë e Vogël kalon segmenti kryesor I rrugës kryesore dhe më frekuentuese drejtë  daljes nga qendra e qytetit. Komuna e Gjakovës, përkatësisht drejtoria e Shërbimeve Publike – Sektori i Komunikacionit, ka njoftuar të premten  se për shkak të punimeve për shtrirjen e rrjetit të Impiantit të Ujërave të ZezaRead More

Shoqata “Thirrjet e Nënave” me një ceremoni prekëse pranojnë  donacionin humanitar nga shqiptarët e Amerikës

Shoqata “Thirrjet e Nënave” me një ceremoni prekëse pranojnë  donacionin humanitar nga shqiptarët e Amerikës

Lajme March 1, 2019 at 8:51 pm

Sy të përlotur janë parë të premten në mbrëmje në sallën e madhe të Pallatit të Kulturës në Gjakovë ku u organizua ceremonia e veçantë për ndarjen e donacionit të mbledhur në një mbrëmje artistike në New York. Drejtueset e shoqatës Thirrjet e nënave” me shumë emocione kanë falënderuar tëRead More

Rovena, Irma, Orgesa, Vesa e Florenti për Pavarësinë e Kosovës

Rovena, Irma, Orgesa, Vesa e Florenti për Pavarësinë e Kosovës

Kulturë, Lajme February 17, 2019 at 11:26 pm

Gjakova e ka përmbyllur agjendën e veprimtarive festive me rastin e shënimit të 11 Vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, me një koncert festiv “ Dy zemra që rrahin si një”,  ku kanë shkëlqyer yjet e muzikës shqipe të cilëve u ka prirë Irma Libohova dhe Rovena Dilo. Skena e pallatitRead More

Koncert në SHM Prenk Jakova për 11 vjetorin e Pavarësisë

Koncert në SHM Prenk Jakova për 11 vjetorin e Pavarësisë

Kulturë, Lajme February 13, 2019 at 9:29 pm

Në ardhje të 17 Shkurtit, ditës së 11 Vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, të mërkurën në mbrëmje u shfaq koncert festiv në shkollën e muzikës Prenk Jakova, ku interpretuan mësimdhënësit e kësaj shkolle dhe Kori. Koncerti filloi me këngën “Pranvera filloi me ardhë” në interpretim të Korit të shkollës eRead More

Ambasadori Philip Kosnett  vizitoi Gjakovën

Ambasadori Philip Kosnett  vizitoi Gjakovën

Lajme February 11, 2019 at 7:24 pm

Ambasadori I SHBA në Kosovë Philip Kosnett të hënën  vizitoi Gjakovën për herë të parë. Ambasadori u takua me kryetarin e komunës Ardian Gjini, vizitoi qytetin e vjetër të rindërtuar me vullnetarët e Korpusit të Paqes,  Xhaminë e Hadumit dhe pati një takim në Shoqatën “Thirrjet e nënave” dhe KomisioninRead More

KRU Gjakova po eliminon defektin në fshatin Vraniq

KRU Gjakova po eliminon defektin në fshatin Vraniq

Lajme February 6, 2019 at 5:39 pm

KRU Gjakova ka njohtuar të merkuren pasdite se sot rreth ores 14:00 në fshatin Vraniq ka ndodhur një defekt në gypin “fi” ø250. Ekipi i mirëmbajtjes ka dalur menjëherë në vendin e ngjarjes dhe ka filluar me sanimin e defektit.” Shpresojmë që në afat kohorë prej 4 orëve ky defektRead More

?????????????????????????????????????????????????????????

Për një vit linden rreth 2 mijë foshnja

Lajme January 18, 2019 at 9:53 pm

Sipas Vokshit, gjatë vitit 2018 në këtë qendër, janë regjistruar 2 mijë 823 lindje, që është një numër i përafërt me një vit më herët. Në këtë shifër janë përfshirë edhe lindjet që janë bërë ndër vite në komunën e Gjakovës, mirëpo që nuk kanë respektuar afatin për regjistrim, qëRead More

Ta pastrojmë Gjakovën nga mbeturinat,   solli 150 mijë euro

Ta pastrojmë Gjakovën nga mbeturinat,  solli 150 mijë euro

Lajme January 11, 2019 at 12:04 am

Shumën e përfituar prej 150.000 Eurove komuna e Gjakovës do t’ia dedikoj plotësisht kompanisë publike komunale Çabrati, krejtësisht për blerjen e paisjeve dhe për rritjen e cilësisë së shërbimeve Komuna e Gjakovës e ka fituar grant prej 150 mijë euro nga ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, ndërsa është vlerësuarRead More