Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Lajme

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Premiera e Teatrit Hadi Shehu “Gjashtë” të premten

Kulturë, Lajme September 13, 2018 at 8:33 pm

Pas pushimeve të verës jeta skenike në Gjakovë vazhdon me shfaqjen e premierës së dramës me titull  “Gjashtë” të autorit Arian Krasniqi, në realizim të trupës së Teatrit “Hadi Shehu”.  Bëhet fjalë për një shfaqje e cila  mëton të vejë në skenë deformimet e shoqërisë, ndërkohë që  mozaiku i temaveRead More

Fshatrat Shqiponjë, Gërgoc, Kralan, Zhabel dhe Bardhaniq së shpejti me ujësjellës

Fshatrat Shqiponjë, Gërgoc, Kralan, Zhabel dhe Bardhaniq së shpejti me ujësjellës

Lajme August 23, 2018 at 2:45 pm

Projekti i rrjetit të ujësjellësit për zonën e Dushkajes  i financuar nga CDI, Kuvendi Komunal i Gjakovës dhe KRU Gjakova, ka mbledhur përfaqesuesit e fshatrave Shqiponjë, Gërgoc, Kralan, Zhabel dhe Bardhaniq  për të diskutuar rreth finalizimit të punëve. Kryeshefi Ekzekutiv i KRU Gjakova Ismet Ahmeti tha se kompania do tëRead More

KRM “Çabrati” pastrimi në Ditën e Bajramit vetëm me kujdestari

KRM “Çabrati” pastrimi në Ditën e Bajramit vetëm me kujdestari

Lajme August 20, 2018 at 3:51 pm

Kompanija Rajonale e Mbeturinave “Çabrati” njofton konsumatorët se gjatë Festës së Kurban Bajramit, përkatësisht nesër me 21 Gusht, do të punojë vetëm Kujdestaria e cila do të bëj zbrazjen e kontejnerëve në banesa kolektive. Luten konsumatorët e amvisërisë dhe bizneset tek të cilët bëhet mbledhja e mbeturinave në këtë orar,Read More

Kurban Bajrami një nga festat kryesore të besimtarëve Islam

Kurban Bajrami një nga festat kryesore të besimtarëve Islam

Lajme August 20, 2018 at 2:29 pm

Besimtarët e besimit islam neser(e martë 21 Gusht) kremtojnë festen e Kurban Bajramit. Këshilli i Bashkësisë Islame  në Gjakovë të gjithë besimtarëve dhe opinionit të gjerë ua uron festën e Kurban Bajramit, duke e lutur Zotin për shtim të mirëkuptimit, dashurisë për njëri tjetrin, për paqe e mirësi.  “Kjo konsiderohetRead More

Mbahen kërcimet atraktive në liqenin e Radoniqit-Dukagjini- Goçi dhe Curri kampion

Mbahen kërcimet atraktive në liqenin e Radoniqit-Dukagjini- Goçi dhe Curri kampion

Lajme, Sporti August 12, 2018 at 5:38 pm

Klubi i kërcyesve nga lartësitë Bridge Divers-Kërcyesit e Urës,   nga Gjakova,  këtë verë është mjaft aktiv në veprimtarinë e vet. Pas organizimit të garave të kërcimeve nga Ura e Fshenjtë dhe kërcimeve nga Ujëvara e Mirushës të dielen , për herë të parë organizoi edhe garën e tretë me radhëRead More

Dridhje toke në Gjakovë

Dridhje toke në Gjakovë

Lajme August 11, 2018 at 4:51 pm

Të shtunën rreth ores 17.35 edhe në territorin e komunës së Gjakovës është ndjerë dridhje toke. Tërmeti për momentin raportohet të ketë qenë i një shkalle të ulët ndaj nuk është raportuar për momentin për ndonjë dëmë.

?????????????????????????????????????????????????????????

Për 6 muaj 1.129 lindje

Lajme August 6, 2018 at 6:23 pm

Derisa lindjet  shënojnë rritje sikurse edhe rastet e vdekjeve , statistikat e regjistrimit të martesave në sistemin e gjendjes civile flasin për ecuri të numrit në rënie. Gjatë gjashtë muajve të parë të këtij viti në komunën e Gjakovës janë kurorëzuar 259 çifte bashkëshortore apo 34 më pak se në të njëjtënRead More

Skena shqiptare mbetet pa aktorin e njohur Sylejman Lokaj

Skena shqiptare mbetet pa aktorin e njohur Sylejman Lokaj

Kulturë, Lajme August 4, 2018 at 8:01 pm

Sulejman Lokaj, të cilin në shenjë respekti miqtë e thërrisnin baca Sulë të shtunën ka ndërruar jetë. Lajmin e ka konfirmuar Teatri i Qytetit “Hadi Shehu përmes një njoftimi për media” “Me dhimbje dhe pikëllim të thellë pranuam lajmin për ndarjen nga jeta ne moshën 85 vjeçare të aktorit doajen,Read More

Ministri Gashi: Pjetërshani po bëhet Amerikë e vogël brenda Kosovës

Ministri Gashi: Pjetërshani po bëhet Amerikë e vogël brenda Kosovës

Lajme July 30, 2018 at 8:13 pm

Në  fshatin e bukur Pjetërshan të Gjakovës  të hënën u vu gurthemeli i Qendrës së edukimit jo-formal për rini, si një qendër rekreative për fëmijë dhe të rinj, arritur sipas marrëveshjes në muajin maj, mes Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe OJQ “George Ëilliams Youth Association in Kosovo” (GËY).Read More

   Bien shi zgjatet koha e fushatës së korrjeve

   Bien shi zgjatet koha e fushatës së korrjeve

Lajme July 26, 2018 at 5:15 pm

Reshjet e kohëpaskohshme të shiut po ndikojnë në zgjatjen e fushatës së korrje-shirjes në komunën e Gjakovës. Sipas Drejtorisë së Bujqësisë në komunën e Gjakovës,  deri më tash plani është realizuar 75 %. Nga 4.370 hektarët e  mbjellur,  falë angazhimit të rreth 60 autokombajnave, janë korrë 3.320 hektarë. Ngecje ka vetëm nëRead More