Lajme

KRU”RADONIQI” PËRMBYLLI ME SUKSES VITIN 2012

KRU”RADONIQI” PËRMBYLLI ME SUKSES VITIN 2012

Lajme Janar 25, 2013 at 5:25 pm

  Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Radoniqi” në Gjakovë me 240 të punësuar, vitin 2012 e ka përmbyllur me suksese të reja pune duke ofruar furnizim me ujë cilësorë 24 orë për 230 mijë banorë të Gjakovës, Rahovecit dhe disa fshatrave të Prizrenit dhe duke zvogëluar humbjet e ujit në masënRead More

Në repartin e lindjeve ne Spitalin e Gjakoves më 2012 kanë lind 2.264 foshnja

Në repartin e lindjeve ne Spitalin e Gjakoves më 2012 kanë lind 2.264 foshnja

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 4:01 am

  Në repartin Obstetrik të Spitalit rajonal “Isa Grezda” të Gjakovës nga viti në vit po arrihen rezultate të mira pune në trajtimin shëndetësorë të nënës dhe të foshnjave të porsalindura. Sipas udhëheqësit të këtij reparti, doktor Naser Xharra,  gjatë gjithë vitit të shkuar nuk ka pasur asnjë rast tëRead More

Liburn-i shpallet klubi më i mirë i Kosovës në Futsall

Liburn-i shpallet klubi më i mirë i Kosovës në Futsall

Lajme, Sporti Janar 25, 2013 at 3:59 am

  Klubi i futsallit “Liburn” në Gjakovë është shpallur Klubi më i mirë sportiv i Kosovës për vitin 2012, ndërkaq futbollisti i saj Ramadan Alaj është shpallur futbollisti më i mirë dhe golashënuesi më i mirë i futsallit në Kosovë. Ndarja e çmimeve nga ana e Federatës së Futbollit tëRead More

PAS PUSHIMEVE DIMËRORE, FILLON GJYSMËVJETORI DYTË

PAS PUSHIMEVE DIMËRORE, FILLON GJYSMËVJETORI DYTË

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:55 am

  Gjakova të martën në mëngjes ka qenë më e gjallëruar, sepse  rreth 22 mijë e 500 nxënës të komunës  të përfshirë në arsimin fillorë dhe të mesëm, pas pushimeve 17 ditëshe dimërore ia kanë mësyrë objekteve të tyre shkollore për të vazhduar mësimet në gjysëmvjetorin e dytë të këtijRead More

“Thirrjet e nënave” dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! protesta në Gjakovë

“Thirrjet e nënave” dhe Lëvizja VETËVENDOSJE! protesta në Gjakovë

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:54 am

Të dielën më  06.01.2013 nga ora 08:00 ka filluar një proteste para kishës ortodokse qe ndodhet ne rrugën “Mbretëresha Teutë” në Gjakovë. Numri i protestuesve ishte rreth 20 personave të cilët mbanin në duar disa fotografi të personave të zhdukur dhe të vrarë gjate luftës së fundit në Kosove, thuhetRead More

Aktualitetet gjakovar

Aktualitetet gjakovar

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:41 am

Besimtarët katolikë sot kremtojnë festën e krishtlindjeve, e cila simbolizon lindjen e Krishtit që mes njerëzve solli paqen, mirëqenien, lumturinë dhe harmoninë. Mbreme në orën 24, meshat tradicionale të Krishtilindjeve u organizuan në të gjitha kishat e komunës së Gjakovës ndërsa mesha kryesore,  e udhëhequr nga Pater Ndou, mbahet nëRead More

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

“Skofiarët”në spektaklin “100 vjet muzikë” në Tiranë

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:37 am

      Kompleksi Vokalo Instrumental “Skofiarët” nga Gjakova që ka lënë gjurmë në muzikën e lehtë shqipe, do të prezantohet këtë fundjavë në spektaklin mjaft të shikuar televiziv të Televizionit Klan në Tiranë me titull   “100 vjet muzikë”.  Spektakli “100 vjet muzikë” është një manifestim i këngës shqiptare,  nëRead More

Bora e parë në Gjakovë

Bora e parë në Gjakovë

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:23 am

  Bora e parë ka mbuluar të hënën Gjakovën dhe i ka dhënë ngjyrën e bukur tërë qytetit. Bashkë me borën erdhën edhe temperaturat më të ulëta të ajrit. Më të gëzuarit , padyshim se,  ishin fëmijët, ndërkohë që gjatë ditës së sotme aktualizohet më tepër çështja e ngrohjes. GjakovarëtRead More

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

U mbajt Festivali tradicional Lyra fest 12”

Aktuale, Lajme Janar 25, 2013 at 3:21 am

Të shtunën në mbrëmje në Pallatin e Kulturës Asim Vokshi është mbajtur Festivali i këngës për fëmijë “Lyra fest 2012” ku interpretuan 16 këngë të të reja të  kompozitorëve dhe solistëve nga shumë troje shqiptare. Festivali i sivjetmë është mbajtur në kuadër të 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë dheRead More

Basketboll: Vëllaznimi: Peja  71:88 (38:42)

Basketboll: Vëllaznimi: Peja 71:88 (38:42)

Lajme, Sporti Janar 25, 2013 at 3:19 am

  Në një atmosferë të këndshme sportive, në Pallatin e Sporteve në Gjakovë të shtunën në mbrëmje  u zhvillua ndeshja e javës së pestë të BKT Superligës së Basketbollit Kosovar, në mes të Vëllaznimit, anëtarit të ri të kësaj lige dhe Pejës, skuadrës që ka investuar më së shumti nëRead More