Lajme

Inaugurohet Kulla e Sali Manit ku u mbajt Konferenca e Bujanit

Inaugurohet Kulla e Sali Manit ku u mbajt Konferenca e Bujanit

Lajme Mars 15, 2013 at 4:23 pm

Kulla e Sali Manit në Bujan të Shqipërisë ku me 31 dhjetor 1943 dhe 1 e 2 janar 1944 u mbajt Konferenca e Bujanit është inagurua të premten solemnisht me investimet në vlerë prej 70mijë euro nga Ministrisë së Kulturës , Rinisë dhe Sporteve të Kosovës. Me këtë rast zëvendësRead More

Nxënësit e Rahovecit në kuis para nxënësve gjakovarë

Nxënësit e Rahovecit në kuis para nxënësve gjakovarë

Lajme Mars 14, 2013 at 7:03 am

Në  kuisin e diturisë me titull  “Evropa 2013” që u organizua të merkuren në Gjakovë  për filloristët e grupmoshave 11deri në 15 vjeç nga komunat Gjakovë, Rahovec dhe Malishevë më të mirët u treguan nxënësit e shkollës “Bajram Curri” nga Rahoveci. Pesë anëtarët e grupit të kësaj shkolle treguan njohuriRead More

Kusari Lila vlerësoi të suksesshëm trajnimin e ndërmarrësve nga Gjakova në SHBA

Kusari Lila vlerësoi të suksesshëm trajnimin e ndërmarrësve nga Gjakova në SHBA

Aktuale, Lajme Mars 11, 2013 at 11:45 pm

Zëvendëskryeministrja dhe Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë është duke qëndruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku po mban një mori takimesh. Gjatë qëndrimit dy ditor në shtetin New Hampshire, zv.kryeministrja Kusari-Lila mori pjesë në disa aktivitete, që kanë për qëllim ngritjen e kapaciteteve të ndërmarrësisë dhe promovimin e investimeveRead More

“Trepca 89” kërkon të përseritet ndeshja me Vëllaznimin

“Trepca 89” kërkon të përseritet ndeshja me Vëllaznimin

Lajme, Sporti Mars 11, 2013 at 2:18 pm

Ndeshja kampionale në mes të Vëllaznimit dhe skuadrës  Trepça ’89 është luajtur të premten në Gjakovë, duke përfunduar baras, 1:1, mirëpo mysafirët tri ditë më pas kanë shprehë ankesat e tyre.  Trepça ’89 ka kërkuar nga Komisioni i Garave i Federatës së Futbollit të Kosovës që të mos e regjistrojëRead More

Gjakova film festival ’13 me 21 mars

Gjakova film festival ’13 me 21 mars

Aktuale, Lajme Mars 11, 2013 at 2:11 pm

Festivali I dytë me radhë i filmit të shkurtër “ Gjakova film festival 2013, këtë herë  organizohet nga 21 deri më  24 mars 2013 ku do të shfaqen  28 filma,  prej tyre 23 të huaj, si nga Japonia, Australia, Palestina, Argjentina , Irani, Bullgaria dhe nga shtete të tjera evropiane.Read More

Pal Lekaj, në krye të AAK të Gjakovës edhe një mandat

Pal Lekaj, në krye të AAK të Gjakovës edhe një mandat

Lajme Mars 3, 2013 at 7:02 pm

Në Gjakovë të dielen u mbajt Kuvendi I gjashtë  zgjedhor I degës së Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës   në Gjakovë . Pal Lekaj do të vazhdojë t’i prijë kësaj  dege  edhe për një mandat, pasi mori besimin e shumicës së delegatëve pjesëmarrës. Lekaj ka fituar me  405 vota, karshi kundërkandidatitRead More

Futsall: “Nacional”-Zagreb – “Liburn”-Gjakovë 5: 3

Futsall: “Nacional”-Zagreb – “Liburn”-Gjakovë 5: 3

Lajme, Sporti Shkurt 27, 2013 at 10:51 pm

  Kanë përfunduar të mërkurën takimet e ndërsjella miqësore mes Klubit të Futsallit “Nacional” të Zagrebit dhe “ Liburn-it të Gjakovës. Në ndeshjen e parë që u zhvilua të martën vendasit ishin më të mirë duke e mbyllur takimin me rezultat 8:5, ndërkaq edhe sot në ndeshjen e dytë pësuanRead More

Paguani borxhet për një qytet të pastër, porosit NTP”Çabrati”

Paguani borxhet për një qytet të pastër, porosit NTP”Çabrati”

Lajme Shkurt 23, 2013 at 1:55 pm

  Pastërtia dhe higjiena në hapësirat publike të komunës së Gjakovës mbetet prioritet për kompaninë e pastrimit “Çabrati” e cila edhe në  këto ditë të stinës së dimrit   ka shtuar përpjekjet për  kryerjen me sukses të punëve të çdoditshme në heqjen e mbeturinave nga shtëpia në shtëpi, pastrimin e kontejnerëve,Read More

Liqeni i Radoniqit i mbushur me ujë

Liqeni i Radoniqit i mbushur me ujë

Aktuale, Lajme Shkurt 20, 2013 at 11:01 pm

  Nuk është thënë kot se “Uji është jetë”. Pa këtë element jetësor e të domosdoshëm përditshmëria jonë do të ishte e pamundur.  Komuna e Gjakovës ka fatin që ka ujë të mjaftueshëm të pijes dhe nuk i ka hallet e komunave tjera me furnizim  me ujë të pijes edheRead More

Azgan Haklaj ,“Edhe Zoti po flet shqip”

Azgan Haklaj ,“Edhe Zoti po flet shqip”

Lajme Shkurt 16, 2013 at 6:43 pm

Promovim libri   Shënimi i pesë vjetorit të pavarësisë së Kosovës në Gjakovë është shënuar edhe me një promovim libri mjaft domethënës dhe simbolik “Edhe Zoti po flet shqip”  të autorit Azgan Haklaj. Me organizim të përbashkët të Komunës së Gjakovës dhe Klubit Letrar “Gjon Nikollë Kazazi”, kryetari i këtij klubi,Read More