Uncategorized

Urimi për Kurban Bajramin

Urimi për Kurban Bajramin

Uncategorized Shtator 1, 2017 at 9:51 am

Besimtarët Islam po kremtojnë fetsën e Kurban Bajramit. Redaksia e revistes Gjakovapress iu uron këtë festë . Lumturija le të jetë primare në jeten tuaj. Diturija të jetë burim i lumturisë. Dashuria të jetë ferskim shpirti përgjithmonë. Mbi të gjitha ju urojmë shendet të mirë.

image description

Doli revista Gjakovapress

Uncategorized Shtator 1, 2017 at 9:29 am

DOLI NUMRI MË I RI I REVISTËS GJAKOVAPRESS NË KËTË NUMËR, POS TJERASH  MUNDË TË LEXONI:  INOVATORËT  GJAKOVARË NË KS TË OKB AMBSADORJA VLORA ÇITAKU:  KY SHEMBULL I JASHTËZAKONSHËM I TALENTIT NUK NA BËN VETËM NE KRENARË PËR TË RINJTË QË KEMI, POR ATA PËRMES ZBULIMEVE TË TYRE PO EDUKOJNËRead More

E diela me dallëndyshet e Urës së Fshenjt

E diela me dallëndyshet e Urës së Fshenjt

Lajme, Sporti, Uncategorized Korrik 22, 2017 at 4:26 pm

Gjakova pos atributeve që ka si qytet I tradites për kulturën dhe sportin si identitet të vetin për shumë dekada e ka garën e kërcimeve në ujë nga Ura e Fshenjtë. Në Gadishullin Ballkanik, Gjakova dhe Mostari mbesin dy qytete që ia kanë “zanat” këtij sporti. Janë trimat e lartësiveRead More

Doli numri më i ri i revistes Gjakovapress

Doli numri më i ri i revistes Gjakovapress

Gjakova Presss, Uncategorized Shkurt 28, 2017 at 1:21 am

Në këtë numër, pos tjerash mundë të lexoni: NË PËRVJETORIN E PAVARËSISË SË KOSOVËS SI E PASHË UNË KOSOVËN 130 VJETORI I SHKOLLËS SË PARË SHQIPE- PËRGJITHMONË NË KUJTIMET TONA CEREMONIA E NDARJES SË DIPLOMAVE TË PARA NË UGJ FEHMI AGANI HISTORIA E ILUSTRUAR E MJEKËSISË DHE FARMACISË POSTER FCRead More

Plane ambicioze të Teatrit të Gjakovës

Plane ambicioze të Teatrit të Gjakovës

Aktuale, Kulturë, Uncategorized Shkurt 27, 2017 at 11:26 am

Teatri i qytetit të Gjakovës për këtë vit ka planifikuar që të realizoj katër premiera, nga të cilat synohet që aktorët e këtij teatri të dalin në skenë para adhuruesve të artit skenik, 59 herë. Sipas një plani që ka bërë Këshilli i Teatrit, këto premiera do të reprizohen 40Read More

Mirëmengjesi nga Gjakova !Erdhi bora!

Mirëmengjesi nga Gjakova !Erdhi bora!

Aktuale, Uncategorized Shkurt 19, 2017 at 10:36 am

Pas një jave me mot të ngrohtë sot Gjakova është zgjuar nën petkun e  bardhë. Bora ka vazhduar në orët e mëngjesit anipse temperaturat e ajrit mbi zero nuk kanë lejuar të krijohet shtresë më e madhe. Sido që të jetë bora e sotme po dëshmon se ende jemi nëRead More

Gjakova nderon ish  kryetarët e komunes në vite

Gjakova nderon ish kryetarët e komunes në vite

Aktuale, Uncategorized Shkurt 17, 2017 at 12:57 am

Me një sërë aktivitetesh sportive kulturore, komuna e Gjakovës është duke e shënuar 9 vjetorin e pavarësisë së Kosovës. Manifestimi qendror për nderë të kësaj feste është mbajtur të enjten në mbrëmje  në Pallatin e Kulturës “Asim Vokshi”, me ç ‘rast në një program të pasur kulturor e artistik janëRead More

Ali Podrimja       Unë, Biri Yt, Kosovë

Ali Podrimja Unë, Biri Yt, Kosovë

Gjakova Presss, Uncategorized Shkurt 17, 2017 at 12:43 am

Unë, biri yt, Kosovë t’i njoh dëshirat e heshtura, t’i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me shekuj, t’i njoh vuatjet, gëzimet, vdekjet, t’i njoh lindjet e bardha, caqet e tuka të kulluara; ta di gjakun që të vlon në gji, dallgën kur të rrahë netëve t’pagjumta e të shpërthej doRead More

FC Liburn fitues i Kupës së Kosovës në futsall

FC Liburn fitues i Kupës së Kosovës në futsall

Lajme, Sporti, Uncategorized Shkurt 16, 2017 at 11:29 pm

Njëri nga klubet më të suksesshme sportive në komunën e Gjakovës, Liburni është fitues i Kupës së Republikës së Kosovës në futsall. Të enjten në mbrëmje  në ndeshjen  finale në kuadër të kupës futbollistike të Kosovës në futsall mposhti  Prishtinën, me rezultat 5 me 3 pas lojës shtesë, meqë nëRead More

Kremtohet 9 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Kremtohet 9 Vjetori i Pavarësisë së Kosovës

Aktuale, Uncategorized Shkurt 16, 2017 at 11:23 pm

Atmosfera e festës së Pavarësisë së Kosovës po ndjehet kudo në vend, ndërkohë që Gjakova është stolisur me flamuj shtetëror e kombëtarë për ta pritur e gëzuar këtë kremte. Shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, ishte kurorëzimi i një rrugëtimi të dhimbshëm lotësh e gjaku për popullsinëRead More