Uncategorized

Diplomojnë 24 studentët e parë të Universitetit Fehmi Agani

Diplomojnë 24 studentët e parë të Universitetit Fehmi Agani

Aktuale, Lajme, Uncategorized Janar 30, 2017 at 8:50 pm

Universiteti publik i Gjakovës “Fehmi Agani të hënën organizoi   ceremoninë  e diplomimit të 24 studentëve të parë, ku  pos drejtuesve  të këtij institucioni të larë arsimor në Gjakovë, si dhe   përfaqësuesve tjerë komunal , kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të institucioneve  më të larta arsimore  të Kosovës. Duke ju drejtuarRead More

Të hënën diplomon brezi parë në Universitetin e Gjakovës

Të hënën diplomon brezi parë në Universitetin e Gjakovës

Aktuale, Lajme, Uncategorized Janar 29, 2017 at 11:49 pm

Brezi i parë i të diplomuarve në Universitetin publik të Gjakovës  “Fehmi Agani” të hënën solemnisht do të marrin diplomat. Me këtë rast do të organizohet  ceremonia e diplomimit të studentëve të parë. Kjo vatër e arsimit të lartë,  që bazën e ka në traditën e lashtë të popullit arsimdashësRead More

Basketboll: Vëllaznimi humb në Gjakovë nga Rahoveci

Basketboll: Vëllaznimi humb në Gjakovë nga Rahoveci

Aktuale, Sporti, Uncategorized Janar 28, 2017 at 7:45 pm

Basketbollistët e Vëllaznimit kanë shënuar humbjen e dytë me radhë në këtë stinor. Pas humbjes me  Trepçën javën e kaluar, të shtunën në mbrëmje në Pallatin e Sporteve Shani Nushi, në pranin e publikut të skuadres mysafire, humbi edhe nga Rahoveci me rezultat 73:97. Në të katër pjesët më tëRead More

Numri më i ri i Revistes lokale Gjakovapress

Numri më i ri i Revistes lokale Gjakovapress

Aktuale, Gjakova Presss, Uncategorized Janar 28, 2017 at 12:14 am

Doli numri më i ri i Revistes lokale Gjakovapress me shumë materiale intersante dhe me kalendarin atraktiv të Vitit të Ri. Lexim të këndshëm!

Masar Kupa   “Piktori i Vitit 2016”

Masar Kupa “Piktori i Vitit 2016”

Aktuale, Kulturë, Uncategorized Janar 23, 2017 at 7:12 pm

Piktori gjakovar Masar Kupa është nderuar me titullin e lartë pegasian Piktori I Vitit 2016. Kjo mirënjohje është ndarë me propozim të  Pegasi Kosova dhe Akademia Alternative Pegasiane dhe vjen pas punës së palodhshme krijuese 55 vjecare duke lënë prapa 11 ekspozita pavarura dhe shumë të tjera kolektive. Kupa poRead More

Për një vit 2.046 të porsalindur

Për një vit 2.046 të porsalindur

Aktuale, Uncategorized Janar 17, 2017 at 12:04 am

Brenda  vitit 2016, në komunën e Gjakovës  kanë lindur  2   mijë e 46  foshnja, kanë vdekur 600 persona dhe janë kurorëzuar 932 çifte bashkëshortore. Këto të dhëna i ka bërë publike sektori i Statusit Civil në Kuvendin Komunal të Gjakovës sipas të cilit ka pasur edhe  regjistrime të lindjeve edheRead More

Mësimi fillon me 16 janar-shkaktar moti me borë dhe acar

Mësimi fillon me 16 janar-shkaktar moti me borë dhe acar

Aktuale, Uncategorized Janar 7, 2017 at 8:18 pm

Ishte planifikuar 10 janari si dita e fillimit të gjysmëvjetorit të dytë, por Komuna e Gjakovës të shtunën përmes një njoftimi  ka bërë të ditur se kjo do të ndodhë 6 ditë më vonë. Kjo  për shkak të temperaturave të ulëta që po mbizotërojnë gjatë këtyre ditëve në vendin tonë.Read More

Shoqata e Intelektualëve Jakova  kërkon lirimin e Ramush Haradinajt

Shoqata e Intelektualëve Jakova kërkon lirimin e Ramush Haradinajt

Lajme, Uncategorized Janar 7, 2017 at 7:59 pm

Shoqata e Intelektualëve Jakova në Gjakovë ka reaguar pas zhvillimeve të fundit në Kosovë.  “Ngjarjet nëpër të cilat po kalojmë si popull i dalë nga lufta  nuk na lejon assesi të jemi indiferent. Gjendjen e rëndë në veri  të Republikës së Kosovë e ka rënduar edhe më shumë arrestimi iRead More

Fc Vellaznimi për përgatitje me 3 shkurt në Durrës

Fc Vellaznimi për përgatitje me 3 shkurt në Durrës

Sporti, Uncategorized Janar 6, 2017 at 9:06 pm

Klubi i futbollit Vëllaznimi përgatitjet për stinorin pranveror do ti filloi në fundjavën që vjen, përkatësisht me 15 janar. Këto përgatitje do të zhvillohen në tri faza. Fillimisht do të punohet në stadiumin e qytetit në përgatitje kondicionale  ndërsa nga 3 shkurti, sipas kryetarit të klubit Shkëlzen Gashi,  Vëllaznimi përRead More

Bora dhe ngricat vështirësojnë përditshmërinë

Bora dhe ngricat vështirësojnë përditshmërinë

Aktuale, Lajme, Uncategorized Janar 6, 2017 at 8:47 pm

Gjakova po kalon ditët më të ftohta të dimrit. Bora deri në 25 centimetra dhe ngricat në rrugë , bashkë me fërfëlliza e kanë vështirësuar  përditshmërinë tonë, posaçërisht qarkullimin normal të trafikut. Rrugët kryesore të qytetit tashmë janë pastruar nga bora  dhe trafiku po zhvillohet me vështirësi por, pas borësRead More