Të fundit

Lajme»

gjakova

252 familje kërkuan asistencë sociale

February 9th, 2016 at 03:02 pm
Komuna e Gjakovës bashkë me Mitrovicen hynë mes komunave më të varfra të Kosovës. Nisur nga gjendja e vështirë ekonomike dhe sociale në Gjakovë, gjë të cilën...

Gjakova Presss»

qavat marrin nuse

Mirëmëngjesi qyteti im

January 29th, 2016 at 08:01 am
Acari duket se përkohësisht ka ikur. Mëngjesi i sotëm i 29 Janarit me temperatura mbi zeron,  ka zbritur në qytetin tonë,  pos me punëtorët e paktë e të hershëm...
 • Për një vit 2.100 lindje
  Brenda  vitit 2015, Gjakova është shtuar për 2   mijë e 100  banorë të rinj.  Sipas të dhënave ...
  by on January 3rd, 2016 at 09:01 pm
 • Ismet Peja për Bik Ndojen
        Veterani i këngës popullore Ismet Peja e vlerëson lartë figurën e Bik Ndojës i cili...
  by on December 28th, 2015 at 04:12 pm
 • Doli numri festiv
  Në këtë numër, pos tjerash  mundë të lexoni:  GËZUAR 2016! GJAKOVA NË MES TË VITIT TË VJETËR DHE TË...
  by on December 23rd, 2015 at 12:12 am

Kulturë»

cmimet ruzhdi bakalli

Komuna nderon Ruzhdi Bakallin dhe Sevdai Radogoshin

January 30th, 2016 at 12:01 am
Ruzhdi Bakalli është nderuar me çmimin “Gjakovari i Ndritur”, në një ceremoni që është mbajtur sonte në Gjakovë. Me mirënjohje për kontributin e tij në artin...

Fejtone»

ramiz gala

DASHAMIRËS I PUNËS DHE NATYRËS PËR 90 VJETËT E JETËS

February 4th, 2016 at 03:02 pm
Rrëfim i mjeshtrit të zdrukthëtarisë dhe dashamirit të natyrës Ramiz Gala Nga:Artan Z. Haraqia Tashmë i ka kaluar të nëntëdhjetat, por përveç pamjes asgjë nuk...

Intervista»

Albuleba Kryeziu

Albulena Kryeziu- aktore: Më ka rritur shpirtërisht atmosfera e skenës

December 1st, 2015 at 11:12 pm
Gjakova është qytet i traditës për kulturën.  Familjet gjakovare në breza e kanë përcjellë dashurinë për muzikën, teatrin dhe kulturën përgjithësisht …E...

Recent Articles

252 familje kërkuan asistencë sociale

Komuna e Gjakovës bashkë me Mitrovicen hynë mes komunave më të varfra të Kosovës. Nisur nga gjendja e vështirë ekonomike dhe sociale në Gjakovë, gjë të cilën shumë familje të komunës  nuk parapëlqejnë ta bëjnë publike përkatësisht ta ndajnë me të tjerët, në Qendrën për Punë Sociale në Gjakovë, thonë se  gjatë vitit 2015 kanë qenë 252 […]

Vëllaznimi po vjen me një lojë të re

Në kuadër të përgatitjeve për stinorin pranveror futbollistët e Vllaznimit këtë fundjavë kanë zhvilluar dy ndeshje stërvitore me Prishtinën dhe “2 Korrikun”. Njëmbëdhjetë përforcimet që udhëheqësija e klubit solli në Gjakovë, zgjuan kureshtjen e futbolldashëve gjakovarë për ti ndjekur me interesim këto dy paraqitjet e para  të Vëllaznimit para stinorit pranveror. Me Prishtinën, anëtare e […]

‘Ditët e Biznesit’

Në Gjakovë po vazhdon aktiviteti  “Ditët e Biznesit”, që po karakterizohen me shkëmbim informatash në mes qeverisjes lokale dhe përfaqësuesve të bizneseve gjakovare. Në këto takime kryetarja Mimoza Kusari-Lila, po  prezanton format dhe angazhimet lidhur me reformat që po ndërmerr Komuna në përmirësimin e klimës së biznesit, por edhe në përkrahjen e drejtpërdrejtë të  ndërmarrjeve […]

Përforcohet edhe LIBURNI

Klubi gjakovar i futsallit “Liburni”, së fundmi është pëforcuar edhe me një futbollist të ri, i cili pritet t’i ndihmojë ekipit në fazen finale të  Play Offit. Bëhet fjalë për futbollistin Musë Murtezi me preardhje nga Presheva, i cili në Gjakovë vjen nga liga belge e futsallit, ku deri me tani është paraqitur me shumë […]

Myrta dhe Basha kthehen në folenë e vjetër

FC Vëllaznimi ka arritur që brenda këtij pushimi  mes sezonal të përforcohet me 11-të futbollistë .  Yll Myrta nga KF Besa dhe Ardi Basha nga FC Prishtina, janë përforcimet e radhës të FC Vëllaznimi. Ata të premten, kanë nënshkruar për klubin ku kanë marrë afirmimin dhe pasi kanë nënshkruar kontratat për këtë stinor që vjen, […]

Shkyçen nga rrjeti i ujësjellësit për borxhe mbi 300 euro

KRU “Radoniqi” sh.a – Gjakovë që nga dita e enjte (04.02.2016) ka filluar me  shkyçjen e të gjithë atyre konsumatorëve borxhlinj  që vlera e  borxhit  për ujin e shpenzuar kalon  mbi 300 Euro. Në njoftimin e KRU Radoniqi apelohet tek konsumatorët që t’i kryejnë obligimet ndaj kompanisë  ose në të kundërtën do të jenë të […]